Seks turizam: Koje su to promjene uveli milenijalci?

b92
Seks turizam: Koje su to promjene uveli milenijalci?

Turizam se neprestano mijenja u “koraku” sa društvom, ali nepredvidivost mladih generacija je nešto što turističkim organizacijama stvara velike probleme.

Ono o čemu milenijalci (rođeni od 1985. do 2000. godine) i pripadnici Z generacije (rođeni nakon 1997. godine) sve više vode računa jeste ekologija i sigurnost generalno.

Sve češće biraju prevozna sredstva koja ne zagađuju i aranžmane koji im pružaju autentična iskustva, a tip turizma koji sve više traže nema previše veze sa odmaranjem.

Seks turizam je ono što mladi “traže širom svijeta”. Definicija ove grane turizma je bila “putovanje na različite lokacije radi seksualne aktivnosti, najčešće sa prostitutkama”. Ipak, Kada su mlađe generacije u pitanju, to ne isključuje i kulturno-istorijsko upoznavanje neke lokacije, već je više kao “poželjni spontani događaj” sa osobama koje to žele, a ne sa onima kojima je to posao.

Ranije se sa seks turizmom povezivalo nasilje, polno prenosive bolesti, trgovina ljudima, zloupotreba djece i slične nedopustive stvari, ali kako su milenijalci počeli da “diktiraju trendove” i da svijet oslobađaju od “tabua zvanog seks”, ova vrsta turizma djeluje “više etički” nego ranije.

Nekada su ljudi da bi na ovaj način uživali u putovanjima morali da “istražuju” mračne uličice, a danas ne postoji ništa normalnije od mjesta koja su rezervisana samo za odrasle, a u zavosnosti od potreba, ta mjesta dalje pružaju usluge pripadnicima svih polova i seksualne orijentacije i potreba.

Vremenom, sve je manje potrebe da osim čistog i udobnog prostora, posjetiocima bude ponuđena bilo kakva usluga. Dovoljan je klub ili sauna gdje su se okupili samo oni zainteresovani za istu stvar, i niko ne mora da bude plaćen da nekoga na bilo koji način zadovoljava.

To je promjena koju milenijalci, a i oni mlađi uvode, povećanje obima seks turizma, a opet ne ostavljaju prostor da na tome neko zarađuje ili ugrožava druge. U mnogim evropskim gradovima postoje mjesta za “intimni noćni provod”, pa i u Beogradu, ali pošto su to mjesta gdje sve strane koje učestvuju to rade dobrovoljno, ne postoji ekonomska korist.

Ova promjena u seks turizmu koju su uveli mladi, može da dovede do smanjene potražnje određenih destinacija koje su bile poznate upravo po ovoj vrsti turizma. Crno tržište azijskih zemalja godišnje ima veliki priliv novca od prostitucije i to u Kini 73 milijarde dolara, Japanu 24 milijarde, Južnoj Koreji 12 milijardi, Indiji 8,4 milijarde, Tajlandu 6,4 milijarde i Filipinima 6 milijardi dolara, piše “Post Magazine”.

Za turističke organizacije ovo znači mnogo promjena u ponudama, jer da bi zadržali turiste na nekoj destinaciji moraju da “stvore” ono što turisti traže i da uvedu nov sadržaj, jer više nema potrebe da se za seks turizam putuje “na kraj svijeta”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana