Foto: Put smrti
Tragedija koja se dogodila prije dva dana na putu Sarajevo - Foča, u kojoj je tragično nastradala mlada doktorica prilikom odrona stijene nije nesreća u pravom smislu te riječi, već posljedica višegodišnjeg sistemskog zanemarivanja.
Stradanje mlade žene ostaće zavedeno kao još jedan crni broj u statistici saobraćajnih nesreća, jer, nažalost, nije usamljen slučaj. Ko zna koja je to saobraćajna nesreća po redu u posljednjih nekoliko godina.
Na tom putu 2023. godine poginuo je vozač kamiona iz Dervente, kada je na njegovo vozilo pala stijena. Takođe, prošle godine je na putu Miljevina - Dobro Polje takođe stijena pala na put i udarila u teretno motorno vozilo, a vozač je samo pukom srećom ostao živ.
Građani i lokalne vlasti su više puta upozoravali na opasnost dionice Sarajevo - Foča, ključne saobraćajnica koja povezuje dva entiteta, upućivali apele, pisali peticije i slali zahtjeve za hitnu sanaciju, navodeći da je samo pitanje vremena kada će se dogoditi nova nesreća. Zbog čestih odrona početkom prošle godine i Agencija za bezbjednost saobraćaja RS pozivala je na hitnu provjeru i sanaciju puta, ali nažalost, svi ti apeli su ostali samo mrtvo slovo na papiru. Niti je donesen trajni plan, niti pronađeno rješenje za smanjenje rizika.
Svaki izgubljeni život je tragedija za porodicu, ali i cijelu zajednicu pa je nemoguće ne postaviti pitanje zašto nadležne institucije ne reaguju, iako su crne tačke na putevima odavno prepoznate?
Manjak volje i odgovornosti institucija da riješe ovaj problem doveo je do ozbiljnih propusta u upravljanju putnom infrastrukturom i njenom održavanju, čija se cijena, nažalost, mjeri ljudskim životima.
Problemi finansiranja, dugotrajni tenderski procesi i neusklađenost između različitih nivoa vlasti često samo služe kao izgovor za nerad u našoj zemlji. Kad bi bilo takmičenje u zaobilaženju i negiranju odgovornosti naši političari, gradonačelnici, načelnici i direktori javnih preduzeća i institucija bez sumnje bi bili prvi u svijetu.
Bezbjednost građana stavljaju u drugi plan u odnosu na političke prioritete. Međutim, nebriga za putnu infrastrukturu na ovako vitalnim pravcima nije samo nemar, već i nepoštovanje samih građana i vozača, o čijoj bezbjednosti se uopšte ne vodi računa.
Umjesto da izvuku pouke iz ranijih nesreća i preduzmu hitne mjere, institucije su dopustile da se crna statistika ponovi.
Odgovornost je na resornim ministarstvima i javnim preduzećima za puteve, koji su bili svjesni opasnosti, ali nisu preduzeli adekvatne mjere.
Vrijeme je da odgovorni preduzmu profesionalne i moralne obaveze i da se konkretnim akcijama osigura bezbjednost svih učesnika u saobraćaju. U suprotnom svaka nova žrtva na ovoj kobnoj dionici biće direktan dokaz institucionalne nebrige i potpune apatije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike