Običan radni dan

Žarko Marković
Foto: G.S.

Konačno je jedan 21. novembar prošao bez onih dosadnih i dozlaboga predvidljivih medijskih naslova poput "U Srpskoj praznik, u FBiH običan radni dan".

Valjda ih neće biti ni 25, kada će u drugom entitetu slaviti, a mi ćemo imati jedan od "običnih radnih dana". 

To je valjda dokaz da je tri decenije nakon završetka rata svima u ovoj zemlji sasvim jasno da nikada nećemo imati zajedničke praznike osim Nove godine i Prvog maja.

I ne treba da ih imamo, niti je na pokušaj dogovora o tome potrebno trošiti vrijeme i ine resurse. Ovdje je nemoguće postići dogovor o mnogo ozbiljnijim pitanjima od praznika pa taj fakt niko ne zarezuje ni za suvu šljivu. Praznici su tek jedna od trivijalnih tačaka svih naših podjela.

U istoj mjeri koliko nije potrebno naricati zato što "oni tamo rade" dok "mi slavimo" i obrnuto, toliko je potrebno ukazivati na besmisao i licemjerje prilikom "proslave" 25. novembra u FBiH, i to ne u svim njenim dijelovima jer ni Hrvati se nešto pretjerano ne upinju da poštuju tekovine ZAVNOBiH-a u koje se zaklinju likovi poput Željka Komšića i Denisa Bećirovića.  Jer današnja BiH sa onim što se dogodilo 25. novembra 1943. ima veze otprilike isto kao i sa događajima od 14. jula 1789. u Francuskoj. Dakle, nikakve. Osim što je lokacija zasjedanja ZAVNOBiH-a Mrkonjić Grad koji je još na teritoriji BiH.

Sve tekovine 25. novembra poništene su jednim potezom olovke, preciznije potezom nekoliko stotina hiljada olovaka kojima su 29. februara i 1. marta 1992. godine zaokruživani odgovori "za" na glasačkom listiću na referendumu o nezavisnosti BiH, na koji nisu izašli Srbi koji su, pak, ako pogledamo listu delegata iz Mrkonjić Grada, bili dominantan faktor prilikom formiranja zemlje koja je trebalo da bude i srpska, i hrvatska, i muslimanska te ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska.

Takozvani dan nezavisnosti danas poništava takozvani dan državnosti i to nikakvo okupljanje pred Vječnom vatrom u Sarajevu ne može da promijeni.

Ono što je moguće promijeniti je odnos Banjaluke i Republike Srpske prema 25. novembru. Odricati se tog datuma samo zbog toga što ga slave Komšić i Bećirović nema nekog velikog smisla jer im se na taj način poklanja ono sa čim oni i njihovi preci imaju malo veze ili je nemaju uopšte. Odricanjem od 25. novembra dijelom se odričemo i antifašističke borbe koja je svojstvena srpskom narodu. Ne mora biti proslavljen, ali ga nije potrebno ni potpuno negirati.

A Dejton?

Suludo je očekivati da onaj ko slavi početak rata, proslavlja i datum kada je okončan isti taj rat koji je donio razaranje i smrt 100.000 ljudi. Ako ništa drugo, u Sarajevu su bar o tom pitanju izuzetno principijelni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Srpski svijet i EKSPO
Srpski svijet i EKSPO
Po leđima građana
Po leđima građana
(De)marš Konakoviću
(De)marš Konakoviću
Kako vam ne dosadi
Kako vam ne dosadi
9. januar
9. januar
Teorija zavjere ili...
Teorija zavjere ili...
Kud koji, mili moji
Kud koji, mili moji
Stranačko uništavanje
Stranačko uništavanje
Godina godišnjica
Godina godišnjica
(U)SUD BiH
(U)SUD BiH
Ni mrtvi nemaju mira
Ni mrtvi nemaju mira
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana