• Novosti
  • Stav

Marfijev zakon

Piše: Vojislav Savić, politikolog 03.02.2025 11:02
Foto: Marfijev zakon

Iako vjerujem da većina ljudi zna o čemu je riječ, budući da se idiom "Marfijev zakon" već odavno ustalio i u našem jeziku i svakodnevnom govoru, nije zgoreg napomenuti da se on odnosi na jedan sarkastični kauzalitet koji glasi  - "sve što može krenuti naopako, krenuće naopako". Iako se u svojoj prvoj upotrebi odnosio na prevenciju grešaka u određenim procedurama kroz temeljne i detaljne provjere, ovaj termin je svoju upotrebu našao u mnogo širem društvenom kontekstu.

Ako opereš auto, sutradan će pasti kiša, ako ti ispadne kriška hljeba, pašće na namazanu stranu, čim zapališ cigaretu neko će te zvati da ideš dalje itd.

Termin je potekao od američkog majora Edvarda Marfija, koji je radio kao inženjer pri američkoj vojsci i načelno komentarisao greške tehničara. Međutim, u Bosni i Hercegovini trenutno imamo većih briga sa čovjekom koji se identično preziva, a donekle se i ovaj kauzalitet njegovog prezimenjaka može primijeniti na njegov diplomatski angažman u BiH.

Gospodin Marfi je u BiH postavljen za ambasadora 2022. godine, ali ovo mu nije prvi angažman u ovoj zemlji, budući da je od 2006. do 2009. službovao kao šef političkog odjela Ambasade SAD u Sarajevu. Dakle, ne može se reći da je došao u potpuno nepoznato okruženje. Između njegova dva službovanja u BiH prošlo je 13 godina, tako da su se okolnosti značajno promijenile u odnosu na 2009. godinu, ne samo unutar BiH, nego i na globalnom i regionalnom nivou. Biće da je njegova ekselencija previdjela mnoge od tih promjena, pa su mu i računice i planovi više ličili na ponašanje diplomata iz perioda dok je Amerikom upravljao Buš mlađi, neometen razvojem ostalih supersila.

Psi i povodac

Marfi i njegova supruga gaje strast prema kućnim ljubimcima, naročito psima, pa su tako i u Sarajevo 2022. došli sa dva psa i odmah su udomili i trećeg, tu u gradu. Međutim, psi nisu jedino što je Marfi držao na povocu otkako je došao na svoje službovanje. Njegova zamišljena reorganizacija političke arhitekture u BiH podrazumijevala je upregnuće i stavljanje na povodac političkog Kerbera - kolokvijalno nazvanog Trojka, kako bi se ispunili osnovni ciljevi tog novog poretka u BiH. Ciljeve možemo nabrojati redom.

Prvo, Trojka je trebalo da bude instrument američkog obračuna sa dotrajalom i korupcijom iznutra izjedenom strukturom SDA, koja nije uspjela da se prilagodi novim okolnostima, i koja je u svom političkom padu proizvodila previše kriza čak i za američke demokratske saveznike, tako da su im dani bili odbrojani. Trojka je trebalo da bude poslušnija, modifikovana verzija sarajevskog političkog establišmenta koji bi, uz pomoć svog mentora gospodina Marfija, za prvu ruku uklonila SDA iz institucija Kantona Sarajevo i FBiH. 

Drugi cilj je bio disciplinovanje Čovića i HDZ-a, te dovođenje u red odnosa snaga u FBiH - nešto nalik Vašingtonskom sporazumu 1994. godine, samo u političkom smislu. To je, isto kao i uvijek, priprema za posljednju fazu kako bi se sa što većim fokusom posvetili posljednjem i najtežem zadatku.

Treći, i ujedno najteži zadatak bio je da se obračuna sa Miloradom Dodikom i SNSD-om u Republici Srpskoj, kako bi otvorio put za nove i ne toliko krute pregovarače za prekompoziciju snaga u BiH. Budući da su na izborima iscrpili sva moguća sredstva i rješenja, i nisu pronašli adekvatnog, kompetentnog i korisnog idiota, taj proces se proširio na novi front koji uključuje nove/stare aktere - visokog predstavnika i teledirigovano pravosuđe BiH. 

Prošlo je skoro tri godine otkako je ambasador Marfi stupio na dužnost, a iza njega su ostale političke, etničke i ekonomske tenzije mnogostruko veće nego što su bile prije njegovog dolaska. Može se reći da nijedan od tri postavljena cilja gospodina Marfija nije ispunjen, naprotiv, mnoge stvari su regresirale toliko da je šteta nemjerljiva, a etnička distanca među narodima u BiH nikad dalja. Može se reći da je Marfija dočekao - Marfijev zakon.

Prije svega, na lokalnim izborima 2024. godine Trojka je doživjela značajan šamar od građana FBiH, dok je SDA pokazala znakove života i povratka na političku scenu u većem entitetu BiH. To je direktna posljedica nesposobnosti koalicije okupljene oko Konakovića, zasad ministra spoljnih poslova, iako mu se i ta stolica klima, dakle direktna posljedica nesposobnosti da dostave ono što su obećali građanima u Federaciji i zbog čega su dobili mandat 2022.

Tzv. koalicija Trojka, Marfijev Kerber, bazirala je svoju kampanju i potonje političke programe na evrointegracijama po svaku cijenu (?!) i obračunu sa koruptivnim pipcima SDA hobotnice, načelno. Odmah nakon preuzimanja vlasti bošnjački član Predsjedništva Bećirović se distancirao od koalicije i preuzeo nacionalističku retoriku koju je njegovala SDA i prilagodio je svojim intelektualnim kapacitetima, te se posvetio salonskoj politici, bez ikakvog stvarnog uticaja na društvene procese, gradeći tako lični imidž. Da politika nije dječija igra, ubrzo će naučiti i Dino Konaković, i dalje šef diplomatije BiH, koji se po svemu sudeći zapetljao u sopstvenu mrežu i pogubio konce u balansiranju odnosa unutar svoje koalicije, prije svega, a zatim i u zajedničkim institucijama. 

Budući da je napredak ka EU i usaglašavanje zakonodavstva BiH sa EU conditio sine qua non politike koalicija Trojka, morao je znati da bez HDZ-a i SNSD-a neće moći da uradi apsolutno ništa na tom putu. Loša računica ili nerealna obećanja, ne možemo znati šta je uzrok, ali lideri Trojke su očekivali da im ambasador Marfi i Kristijan Šmit budu neočekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rješava stvar, pretvarajući trnovit put ka kompromisu u korito kojim teku med i mlijeko, a njime plovi lađa i na lađi Benjamina Karić i Dino Konaković, kao Dikaprio i Kejt Vinslet na "Titaniku". Međutim, kako ne živimo u svijetu bajki nego u politički najzamršenijoj državi u Evropi, svi njihovi planovi i projekcije su propali. Da stvar bude komičnija - najvažnije korake na putu ka EU sabotirao je upravo ambasador Marfi, a najslikovitiji primjer je situacija iz prošle godine u Laktašima, kada su sve tri strane iz vlasti napravile možda i najvažniji politički dogovor u BiH u posljednjih 10 godina. Nermin Nikšić nije ni prešao granicu entiteta kako treba, američka ambasada je već osudila dogovor kao štetan za BiH, a predstavnici Trojke su već sutradan povukli svoj potpis. Posljednje akrobacije sa smjenom Radmanovića i najavom obračuna sa SNSD-om bi mogle biti fatalne upravo po pokretače, dakle po Trojku i posebno Konakovića, budući da se upustio u bitku uzdajući se u motivacione govore i busanje u prsa, a ne u realno stanje na terenu i broj ruku koje kontroliše u PS BiH.

Mediokritet

Dakle, Marfi za tri godine službovanja ne samo da nije formirao Trojku kao stabilni politički subjekt u BiH, niti je posložio odnose u FBiH, spustivši tenzije između Hrvata i Bošnjaka i njihovih političkih predstavnika, niti je stigao da se obračuna sa Dodikom i SNSD-om kao svojim ključnim neprijateljom u BiH.

U međuvremenu, u njegovoj zemlji se desila ogromna, monumentalna politička promjena koja - između ostalog - sa sobom nosi i manje ideološkog intervencionizma u drugim zemljama, manje novca za nevladine organizacije i parapolitičke pokrete.

Ambasador Marfi uskoro napušta svoju dužnost u BiH i možemo reći da iza nas ostaje još jedan prosječan diplomata, mediokritet po svim parametrima, za čijeg se vremena ambasada ponašala kao da je politička stranka, na čijem su se "Tviter" profilu pisale stvari koje ni tabloidi ne bi mogli da objave.

Njega istorija ni po čemu neće pamtiti, a nama je za tri godine napravio haos od države, ostavljajući iza sebe pepeo. Njegova tri psa takođe odlaze sa njim iz države, ali povodac na kojem se nalaze njegovi poslušnici ostaje u BiH. Nadam se da će u Sarajevu biti dovoljno pameti da taj povodac spale i konačno počnu razgovarati sa ljudima sa kojima žive u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.