
U Srpskoj su lani propale 94 firme, godinu ranije njih 86, dok je spisak preduzeća koja su zauvijek stavila katanac na svoja vrata u ranijim godinama znatno duži.
Međutim, tim katancima nisu zaključane samo kapije već i nagomilana dugovanja firmi, ispostavilo se bezbroj puta do sada.
Naime, osim što su prestale daobavljaju poslovnu aktivnost, sve te propale firme, koje je loše poslovanje gurnulo u stečaj, iza sebe su ostavile milionska dugovanja prema radnicima, Poreskoj upravi, dobavljačima i raznim drugim poslovnim partnerima.
Prema podacima Poreske uprave RS, 94 firme u kojima je 2024. godine pokrenut stečaj samo za poreze i doprinose su ostale dužne 11,7 miliona KM, dok su dugovanja prema ostalim potražiocima zasigurno mnogo veća. Dosadašnja praksa pokazuje da vrlo rijetko nakon prodaje imovine sva ta potraživanja u potpunosti budu izmirena budući da se stečaj otvori obično kada preduzeće bude opterećeno velikim dugovima. Sva nenamirena dugovanja nakon okončanja stečaja i brisanja preduzeća iz registra se otpisuju pa je pitanje svih pitanja zašto Poreska uprava dozvoli milionska gomilanja obaveza. Zašto blagovremeno ne pokrenu prijedlog za pokretanje stečaja, jer obično oni ostanu u velikom dijelu nenamireni?
Zbog takvog odnosa Srpska je ostala bez stotina miliona maraka ako se uzme u obzir koliko je preduzeća od rata pa naovamo završilo u stečaju. Takođe, vršen je i otpis dugovanja za poreze i doprinose u više navrata za javna preduzeća, zdravstvene ustanove... što je samo dodatno uvećalo broj, odnosno sumu novca koja je nepovratno izgubljena.
Izgubljeni novac, iliti gledanje kroz prste nesposobnim, partijskim kolegama, samo je dokaz koliko je zapravo naša zemlja loš privrednik. Zbog mećehinskog odnosa prema sopstvenoj kasi ispašta kompletno stanovništvo, ponajviše socijalne kategorije.
Dopuštajući javnim preduzeća, koja su navodno od strateškog značaja, da konstantno gomilaju gubitke nadležni misle da kupuju socijalni mir, a zapravo samo produbljuju krizu. Svijet je odavno zakoračio u kapitalističko doba, a mi nikako da stavimo tačku na socijalizam.
Ako želimo jaku privredu, ali i zemlju, ne smije biti privilegovanih kada je u pitanju plaćanje poreza. Izlazeći u susret jednima po jednima, problemi seakumuliraju do nivoa kada postanu nerješivi.
Katanac na firme potrebno je staviti čim krenu sa kašnjenjem u izmirenju obaveza jer će se u suprotnom kad-tad zaključati i preduzeća i nagomilane obaveze. Oštri rezovi bole manje i brže zarastaju!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.