Orban: U slučaju pritiska, šaljemo jedinice na granicu sa Srbijom

Tanjug
Orban: U slučaju pritiska, šaljemo jedinice na granicu sa Srbijom

U okviru Višegradske grupe postoji dogovor da se pošalju patrolne jedinice na granicu Srbije i Mađarske ako se naglo poveća migracioni pritisak na Mađarsku.

Dogovor je da Češka, Poljska i Slovačka pošalju svoje jedinice kaže, mađarski premijer Viktor Orban.

Orban je u Budimpešti, nakon sastanka sa slovenačkim premijerom Marjanom Šarecom, istakao da trenutno 96.000 migranata koristi takozvanu balkansku rutu na putu ka zapadnoj Evropi i ocijenio da je nemoguće reći da li će pokušati da dođu do Mađarske ili Slovenije preko Hrvatske.

Kako prenosi MTI, Orban je rekao da su Mađarska i Slovenija veoma svjesne toga šta znače migracija i nelegalni prelasci granica.

“Obojica znamo šta znači kada mase pokušaju da pređu naše granice i nelegalno prođu kroz naše zemlje. Znamo kako je kada ne dolaze kod nas, već samo žele da prođu i znamo kako je kada zakon, nacionalni interesi i humanost u rukovanju stvarima na ispravan način u sukobu jedni sa drugim”, rekao je Orban.

On je dodao da Mađarska veoma saosjeća sa naporima Slovenije da brani svoje granice i najavio da dvije zemlje planiraju da zajedno upute medicinsku opremu Africi.

Šarec je ocijenio da su bilateralni odnosi dvije zemlje izuzetno snažni u obastima ekonomije i turizma, dodajući da je sa Orbanom mahom razgovarao o produbljenju ekonomske saradnje.

On je dodao da dvije zemlje stalno razgovaraju i da žele da intenziviraju bilateralne odnose i istakao značaj toga da Slovenija ima susjeda, “koji nas razumije i poštuje”.

Kada je riječ o migracijama, Šarec smatra da je najbolje rješenje da se poboljšaju uslovi življenja u zemljama porijekla migranata kao i da se spreči da oni napuštaju svoju otadžbinu.

On je pozvao EU da osmisli zajedničku politiku po tom pitanju.

Orban i Šarec traže od EU da ubrza pregovore sa Srbijom

Mađarski i slovenački premijeri Viktor Orban i Marjan Šarec zatražili su danas od Evropske unije da ubrza pregovore o članstvu sa Srbijom.

U razgovoru u Budimpešti, Orban je naglasio da “dio Balkana koji je i dalje van EU ne može da bude umiren i stabilizovan bez razvoja Srbije”, prenosi AP.

Slovenačka agencija STA navodi da su se Orban i Šarec dali podršku nastavku pregovora sa Srbijom, za koju su naglasili da je važan faktor na Zapadnom Balkanu.

Tom prilikom Orban je nekoliko puta ponovio da je proširenje EU geopolitičko pitanje i upozorio na negativne posljedice zaustavljanja ovog procesa.

Šarec je rekao da bi EU trebalo da teži tome da produbi odnose sa Srbijom, ocijenivši da je u interesu svih stabilan Zapadni Balkan, prenosi MTI.

Njih dvojica su izrazili, navodi AP, i razočaranje zbog odluke EU da ne odobri pokretanje pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom.

Orban i Šarec su kazali i da je potrebna pomoć kako bi se smanjila migracija u Evropi, tako što će se povećati pomoć regionima iz kojih migranti dolaze.

Orban je primjetio da se trenutno 96.000 migranata kreće između Turske i Mađarske i da koriste tzv. Balkansku rutu na putu ka zapadnoevropskim zemljama.

Upitan da prokomentariše želju Hrvatske da se pridruži Šengen zoni, Orban je rekao da Mađarska podržava težnje za integracijom svih svojih susjeda, ali je istakao da Mađarska ima “specijalne interese” u vezi s mađarsko-hrvatskom granicom.

On je dodao da Budimpešta traži pisani sporazum s Hrvatskom da, ako se Mađarska suoči za značajnim prilivom migranata iz tog smjera, onda bi mogla da ponovo uspostavi administrativne, ali i fizičke mjere za kontrolu granice duž granice sa Hrvatskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana