Naučnici konačno otkrili zašto se smiješi Mona Liza

Agencije
Naučnici konačno otkrili zašto se smiješi Mona Liza

Zagonetna Mona Liza se smiješi jer je "jednostavno srećna žena", saopštili su naučnici u analizi njenog osmijeha.

Svjetska fascinacija remek djelom renesansnog umjetnika Leonarda da Vinčija (1452-1519) zapravo je fascinacija neodređenim izrazom na licu mlade Đokonde, navodi se u istraživanju objavljenom u časopisu Sajentifik riports koje tvrdi da je dlelimično uspio da otkrije misterije te slike.

Istraživači su pozvali 12 ispitanika kojima su predstavili seriju crno-bijelih fotografija na kojima je predstavljen osmijeh Mona Lize s blagim varijacija na nivou krajeva usana.

Slike su ispitanicima predstavljene u različitim redoslijedu na kojem su se smjenjivale slike s pravim osmijehom i drugim s neznatnim promenama na usnama. Ta serije slika je ispitanicima predstavljena 30 puta.

"S obzirom na opise istoričara umjetnosti, očekivali smo da će ispitanici imati neodređen stav prema originalu. Na naše veliko iznenađenje, svi su prepoznali original tvrdeći da je to osmijeh sreće", rekao je Frans presu Jirgen Komajer, neurolog sa Univerziteta u Frajburgu i koautor studije.

Naučnici su priznali da se njihovo istraživanje odnosi samo na ispitivanje izraza lica, odnosno da li je tužno ili srećno, ne uzimajući obzir druge vrste emocija.

Holandski naučnici su 2005. godine sproveli ispitivanje na istu temu, ali koristeći drugačiji metod.

Đokonda bila je podrvgnuta softveru za prepoznavanje emocija. Algoritam je uzeo u obzir zaobljenost usana, promjene na obrazima i oko očiju.

Naučnici su došli do zaključka da se na licu čuvene Đokonde pojavljuje šest vrsta emocija. Njen osmijeh je označavao između ostalog, 83 odsto sreće, devet odsto prezira, šest odsto straha i dva osto besa.

Slika je izrađena uljanom tehnikom na ploči od drveta topole. Pretpostavlja se da je to portret mlade firentinske dame, Lize Gerardini, koja je bila supruga bogatog trgovca svilom Frančeska del Đokonda.

Da Vinčijeva "Mona Liza" je izložena u francuskom muzeju Luvr, gdje je zaštićena neprobojnim staklom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana