
Лептоспироза је, према дефиницији Свјетске здравствене организације (СЗО) озбиљна заразна болест коју узрокује бактерија лептоспира, а на људе се најчешће преноси контактом са загађеном водом или урином инфицираних животиња – нарочито глодара попут пацова.
У Републици Српској од почетка године регистровано је шест случајева лептоспирозе
Иако се може јавити током цијеле године, најчешће се региструје у топлим и влажним мјесецима, када су услови за ширење инфекције најповољнији.
На подручју Кантона Сарајево проглашена је епидемија лептоспирозе, након што је Заводу за јавно здравство пријављено 17 потврђених случајева ове инфективне болести.
Инфекција се преноси преко оштећене коже или слузокоже, посебно у случајевима када људи бораве у поплављеним подручјима, раде са стоком или се купају у загађеним ријекама и језерима. Најчешћи путеви преноса лептоспирозе укључују директан контакт са урином или ткивом инфицираних животиња (најчешће глодара – мишева и пацова, али и домаће стоке и дивљих животиња), као и индиректан контакт с контаминираном водом, земљиштем, храном, предметима или купањем у загађеним стајаћим водама.
Пренос са човјека на човјека дешава се веома ријетко.
-Ризичне групе укључују:
-Пољопривредне раднике
-Риболовце и кампере
-Раднике у канализацији и отпадним водама
-Власнике домаћих животиња
Симптоми се обично јављају између 5. и 14. дана али је могуће и у распону од два до 30 дана након излагања и могу укључивати:
-Високу температуру и дрхтавицу
-Интензивну главобољу и болове у мишићима
-Повраћање, црвенило очију и, у тежим случајевима, жутицу
-Оштећење бубрега и јетре (Weilov синдром у најтежим случајевима)
Лептоспироза се лијечи антибиотицима, а рана дијагноза је кључна за брз опоравак. Најчешће се користе доксициклин и пеницилин, у зависности од тежине симптома.
Превентивне мјере укључују:
-Ношење заштитне опреме при раду у ризичним условима
-Избјегавање купања у потенцијално загађеним водама
-Дератизација (сузбијање глодара)
-Вакцинација домаћих животиња
Лептоспироза може имати озбиљне посљедице по здравље, али је уз адекватну заштиту и брзо препознавање симптома могуће спријечити теже компликације.
Препоручује се континуирани надзор и успостава система за пријављивање случајева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.