Слушање музике пред спавање побољшава квалитет сна

GS
Foto: Ilustracija

Нова студија указује да слушање било веселе било тужне музике може побољшати квалитет сна и опште благостање.

У одраслом добу многи се суочавају с несаницом, која у тежим случајевима може да умањи когнитивне способности и да појача симптоме анксиозности или депресије. Било је и ранијих студија које су испитивале како слушање музике утиче на сан, и многи испитаници су пријављивали њену дјелотворност.

Сматра се да музика побољшава сан тако што одвлачи пажњу од стресних мисли или околне буке. Претходна истраживања на ову тему већином су била усмјерена на старије особе или на оне који болују од поремећаја сна. Новија студија, објављена у часопису Псyцхомусицологy: Мусиц, Минд, анд Браин, настојала је да премости тај јаз тако што је за испитанике имала здраве млађе особе.

Психолог Надјана М. Маџид и други аутори студије позвали су 62 здраве особе са универзитета у Сингапуру, старости од 19 година до 31 године, да учествују у истраживању. Испитаницима је случајним редослиједом дато да слушају три типа музике: веселу музику, тужну музику и у контролној групи - фликер шум (познат и као 1/ф или ружичасти шум). Весела музика је претежно била у дурском тоналитету, а тужна у молском. Фликер шум је укључивао звукове попут шуштања лишћа и кише.

Учесници су замољени да пет узастопних ноћи прије спавања слушају одређену врсту музике. Између слушања различитих типова музике правили су дводневне паузе. Имали су задатак да сваког јутра извјештавају о квалитету сна и општем стању.

Резултати истраживања су показали да се, за разлику од фликер шума, слушање и веселе и тужне музике може повезати с побољшањем квалитета сна (мјереног субјективним параметрима).

Није било значајних разлика у дјелотворности веселе и тужне музике - оба типа су смањила ниво стреса и допринијела да учесници буду задовољнији животом. Ово истраживање показује да - у поређењу са слушањем неких других звукова пред спавање - слушање музике има јасне повољне ефекте.

"Налази студије би се могли практично примијенити - с обзиром на то да је слушање музике релативно јефтино и лако за примјену, здравствени радници и лаици га могу користити као приступачну и повољну методу за побољшање субјективног квалитета сна", тврде аутори студије.

Поред јасних предности, ова студија има и неколико ограничења. Тако, на примјер, није узето у обзир колико учесници познају музику или у којој мјери јој се диве, што би могло значајно да утиче на то колико је била од помоћи при спавању. Поред тога, истраживачи нису искључили могућност да је фликер шум штетан за квалитет сна, што би га учинило лошим контролним параметром. И на крају, ова студија се усмјерила само на млађе људе из Сингапура. Будућа истраживања требало би да имају шири узорак, преноси РТС

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана