Имате црне пломбе? Одмах идите зубару

ГС
Foto: Илустрација

Савјет Европске уније и Европски парламент донијели су одлуку о забрани амалгамских зубних пломби које садрже живу, а која ће ступити на снагу 1. јануара 2025. године.

Сребрне или амалгамске пломбе деценијама су биле основне у лијечењу каријеса, преноси Јуро викли њуз и додаје да су се за израду истих користили метали попут сребра, калаја, бакра и живе.

Стоматолог из Мадрида Лорена Тринидад каже да је управо жива главни састојак пломбе који изазива забринутост, јер иако се ради о малим количинама, она се временом накупља у тијелу, посебно у ткивима као што су мозак и бубрези.

Од 2018. године забрањено је да се амалгамске пломбе користе за лијечење зуба дjеце млађе од 18. година и трудница.

Зато би било добро да их одмах изваде поменуте категорије становништва, а ни остали не би требало да чекају дуго.

Амалгамски испуни обично се називају ”црне” или ”сиве” пломбе. Такви испуни дуго година сматрали су се прихватљивим, нештетним по здравље и дуготрајним ријешењем. Многим научним истраживањима посљедњих година доказало се супротно.

Амалгамске пломбе садрже смјесу живе и сребра те још неколико елемената у мањим количинама. Удио живе у амалгамској пломби износи око 50%. Токсичност живе је неупитна. Истраживања су доказала да жива својим испаравање дјелује токсично на наш организам. Живине паре испуштају се из пломби приликом жвакања и прања зуби и што је таквих пломби у устима више, опасност за имунолошки сустав је потенцијално већа.

Наиме, амалгамске пломбе током времена се ”троше”. То значи да пломба не прилијеже уз руб зуба него одстоји од руба зуба. Такав испун омогућава насељавање бактерија и настанак каријеса. Тада је обавезна замјена испуна. Пацијент не мора осјећати никакву бол или нелагоду приликом настанка каријеса уколико каријес не дође до живца. Међутим, одгађањем замјене таквог испуна каријес ће само напредовати и настајаће све већи губитак до тада здравог зубног ткива.

Зато је јако важно одлазити на редовите контроле код стоматолога и што прије замијенити сваки амалгамски испун.

Други проблем амалгамских пломби је што су естетски неприхватљиве. Иако се користе углавном за стражње зубе, па су мање уочљиве ипак не испуњавају естетске стандарде.
 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана