Опрез: Ова пића могу да доведу до инсулинске резистенције и дијабетеса

Srna
Foto: Facebook

Удомљавање жељи за слатким може имати цијену за наше здравље, али не мора се нужно радити о десертима.

Неки напици такође могу узроковати инсулинску резистенцију и дебљање. Нутриционисткиња Триста Бест и дијететичарка Крутика Нанавати откриле су о којим је пићима ријеч.

Пецкање, црвенило и било коју промјену на стопалу одмах пријавите љекару.

Пет раних симптома дијабетеса које не смијемо игнорисати

1. Газирани сокови

Газирани напици препуни су шећера, а редовно пијење могло би наштетити нашем здрављу и струку. Ти газирани сокови омогућују брз доток глукозе у крвоток, што доводи до скокова нивоа шећера у крви и изазива низ штетних метаболичких учинака.

"Газирана пића богата су доданим шећерима и често садрже више од 40 грама по порцији. Висок садржај фруктозе брзо повећава ниво шећера у крви, што доводи до скокова инсулина. Временом то може узроковати инсулинску резистенцију, значајно доприносећи накупљању трбушне масноће", каже Нанавати за SheFinds.

2. Енергетски напици

Енергетска пића могу повећати ниво шећера у крви. Препуни вјештачких заслађивача и кофеина, ови напитци могу довести до пораста нивоа глукозе. Штавише, прекомјерна конзумација енергетских пића може допринети накупљању сала на трбуху.

Нанавати упозорава: "Ови напици не садрже само високе нивое шећера већ и кофеин и друге стимулансе. Садржај шећера у енергетским напицима може довести до брзих скокова шећера у крви и посљедичних падова доприносећи повећаној жудњи, већем уносу калорија и накупљању сала на трбуху."

3. Воћни сокови из продавнице

Упркос свом природном поријеклу, воћни сокови обично се подвргавају обради којом се уклањају влакна, док се садржај шећера концентрира. Као резултат тога, чак и без доданих шећера, ови сокови могу узроковати значајан пораст нивоа шећера у крви.

"Иако се рекламирају као здрави, многи воћни сокови купљени у радњама пуни су додатих шећера. Недостатак влакана у тим соковима доводи до брзе апсорпције шећера узрокујући скокове шећера у крви и складиштење масти око средишњег дијела", тврди Нанавати.

4. Купљени смутији

Када направимо здрави рецепт код куће, смутији могу бити сјајан начин да у своју исхрану унесемо пуно храњивих ствари. Међутим, када се у мјешавину додају погрешни састојци и ако су пуни шећера, могу имати штетне учинке. То је обично случај с варијантама купљеним у радњи.

5. Спортска пића

"Иако су спортска пића осмишљена како би надокнадила угљене хидрате које сте изгубили током вјежбања и осигурала електролите за хидратацију, многа од њих такође садрже додате шећере, што може узроковати брз скок нивоа шећера у крви", упозорава Бест.

Међутим, истиче да скок шећера у крви није нужно лош ако смо сагоријевали угљене хидрате интензивним вјежбањем. "За оне који не вјежбају или прекомјерно конзумирају спортска пића, брз пораст шећера у крви може да допринесе развоју инсулинске резистенције, дијабетеса и других негативних здравствених исхода током времена", закључила је Бест, преноси б92.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана