Вјетрењаче из Котор Вароша

Душко КЕРЕЗОВИЋ
Вјетрењаче из Котор Вароша

ПРИЈЕ десет година Которварошанин Ненад Тешић је почео са синовима Мирославом и Драганом да разрађује идеју о изради вјетрењача.

Након много труда и уложеног новца формирано је предузеће "Турбина ИПД д.о.о." у Котор Варошу чија је основна дјелатност пројектовање, и експериментални развој у техничким и технолошким наукама. Тренутно предузеће са 14 радника и спољних сарадника ради за њемачку компанију "Цомвел ГмбХ" која финансира истраживања и све инвестиције које се реализују.

- Наш главни циљ је развој новог типа вјетротурбина и припрема овог производа за масовну производњу - каже директор "Турбина ИПД д.о.о." Мирослав Тешић.

Обављена испитивања неколико прототипова у импровизованим ваздушним тунелима и истраживачком центру на платоу планине Влашић, гдје има највише вјетра, дала су, прича Тешић, задовољавајуће резултате, па се приступило пројектовању и димензионирању турбина, генератора и попратне опреме.

Предузеће "Турбина ИПД" посједује најмодернију опрему за мјерења и тестирања у овој области технолошких испитивања. Ради се по модерним европским стандардима са савременом рачунарском и осталом опремом, па се очекује да ће прототип вјетротурбине бити завршен и испитан за око два мјесеца, чиме ће бити завршена комплетна студија и документација за финални производ.

С обзиром на скупу инфраструктуру и довод електричне енергије на планинске и брдске врхове, у предузећу "Турбина" истичу да ће нови производ имати велики успјех на свјетском тржишту.

- Вјетрењаче су идеалне за планинске предјеле, за потребе телекомуникационих предајника, малих фарми, базних станица, кућа и насеља, гдје има вјетра и то баш промјењивог смјера. Приоритетни план предузећа за наредни период је покретање производње вјетрењача у Републици Српској и БиХ, те продаја лиценци и патентних права за ову технологију у читавом свијету - вели Тешић.

Нова вјетрењача са вертикалном осом је јединствен производ у свијету. Ове вјетрењаче имају низ предности у односу на постојеће са пропелерима, јер користе вјетар без обзира са које стране дува, не стварају буку и вибрације при своме раду, не тјерају птице, израђују се од лако доступних и јефтиних материјала, подносе велике брзине вјетра без икаквих оштећења, могу се уграђивати на телекомуникационе и друге предајнике, те лако се уклапају у околину и урбане зоне.

Заступници за патентна права су "Стенгер Ватцке Ринг" из Дизелдорфа, тако да је безбједност технологије од неовлашћеног копирања загарантована. Купци су заинтересовани за производ и лиценцу, само се чека на технички завршетак финалног производа. За вјетрењачу са вертикалном осом је преко неколико прототипова доказан принцип рада и њене предности у односу на постојеће вјетротурбине.

Поред вјетрењача, у току је испитивање нових врста електромотора који ће се у блиској будућности користити у аутомобилској индустрији. Приликом тестирања прототипа електромотора на једном акумулатору постигнуто је више од 10.000 обртаја у минуту, што је значајан резултат. У изради су још два прототипа. Након тестирања са резултатима ће бити упозната јавност и објављена лиценца. Ови мотори троше мање енергије и нечујни су у своме раду.

У предузећу "Турбина ИПД" планирају припрему прототипа дизајнерске вјетротурбине од специјалног стакла, која ће, поред производње електричне енергије, служити и као украс. Као посебан хит најављују у овој години пројекат уличне свјетиљке која се напаја само из алтернативних извора енергије и истичу да се овај производ, који могу направити, тражи у богатим земљама.

За нови тип вјетрењача предузеће "Турбина ИПД" је освојило на сајмовима шест златних медаља. На такмичењу Свјетске банке "Вестерн Балкан Девелопмнт Маркетплаце 2006" освојена је награда од 35.000 долара која је уложена у овај пројекат, што је допринијело дефинисању готових производа који су занимљиви за свјетско тржиште.

- За наш пројекат смо имали подршку Владе Републике Српске и Савјета министара БиХ која је била симболична, али значајна. Сарађујемо успјешно са много колектива и појединаца, од којих добијамо подршку у послу који долази у будућности - алтернативним изворима енергије, говори Тешић, директор предузећа "Турбина ИПД".

Тешић је најмлађи члан Управног одбора Савеза иноватора Републике Српске и тренутно је у фази другог круга такмичења за најбољу технолошку иновацију Србије. Он сматра да надлежне институције у наредном периоду морају више да подрже развојне идеје и запошљавањe

О Тешићу писали и Чеси

Мирослав Тешић младим људима поручује да улажу у знање и идеје, да никада не одустају од својих идеја које су реалне, које желе да остваре, јер знање нико не може одузети.

- Са знањем једино можемо равноправно конкурисати на свјетском тржишту и тражити бољу будућност - истакао је Тешић.

О његовим вјетрењачама се чуло и о њима су писали и Чеси у Интернет часопису "Трансицион ониле. "

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана