Одавде потиче седам најчешћих сујеверја

zadovoljna.hr
Одавде потиче седам најчешћих сујеверја

Већина нас може да се пронађе у бар једном вјеровању, односно сујеверју за које, у већини случајева не знамо одакле долазе.


Потковица и дјетелина са 4 листа доносе срећу, устајање на лијеву ногу несрећу, отварање кишобрана у кући такође није добро, црвени конац је против урока, само су нека сујеверја која нам у већој или мањој мјери утичу на живот. Откривамо вам најчешћа сујеверја, с којима се сусрећемо, а која вуку коријене из религије, митова, али и неких баналних ствари.

1. Петак 13.

Негативне конотације које вјежемо уз број 13, вуку објашњење из неколико теорија. Једна од њих вуче корјене из хришћанске традиције. Апостол Јуда, који је издао Исуса био је тринаести на Посљедњој вечери.

Страх од броја 13 вуче корјене и из једног Норвешког народног мита. Наиме, 12 је богова у Валхали имало вечеру и забаву, на коју је бануо 13. незвани гост, зао и покварен Локи, који је утицао да слијепи бог таме стрелицом погоди прекрасног Балдера, бога весеља и задовољства.

Вјерује се и како се броју 13 приписују негативне конотације јер се налази иза броја 12, којег нумеролози сматрају комплетним бројем. Због свих тих чињеница утицај страха од бројке 13 широм свијета није занемарив. Неки научници тврде како 80 посто небодера у свијету нема 13. спрат, хотели и болнице немају собу под бројем 13…

2. Просута со

Давно сујеверје "упозорава" како је просута со лош знак. И тај знак вуче корјене из Библије. Наиме, хришћанска традиција каже како је Јуда, на посљедњој вечери просуо со и то тик прије него што је издао Исуса. Уз ово празновјерје веже се још неколико теорија. У не тако давној прошлости со је била веома скупа па се само њено просипање сматрало лошим.

Занимљиво је и како се лошим и непријатељским знаком сматрало када би се домаћину, док нуди госте, просула со.

3. Разбијено огледало

Уобичајено је вјеровање како ће разбијено огледало донијети седам година лоше среће. Неколико је објашњења, а једно од њих је да дјелићи сломљеног стакла могу заробити дио душе. Наиме, након што се стакло разбије, разбије се и дио душе. Једно објашњење крије се и у прилично баналној чињеници.

Наиме, прва су огледала била веома скупа, а онај ко би их разбио морао је седам година бесплатно да служи власнику огледала како би отплатио штету.

4. Покуцати у дрво

Куцање у дрво за срећу још је једно од празновјерја. Долази из паганског вјеровања да дрвеће има душу. Пагани су вјеровали да када се дрво посјече добри духови из дрвећа постају зли и доносе лошу срећу.

Куцање у дрво тјера лоше духове…

5. Видјети црну мачку како нам пресјеца пут

У западним културама црне мачке се одавно сматрају лошим знаком. Повезују их са вјештицама, а чак се сматра како ће нас, уколико нам пресјеку пут, снаћи нека невоља.

Црна мачка која вам пређе преко пута према хришћанском вјеровању заправо је демон који на вашем путу ствара препреку која спречава улазак на небо. Но у неким културама попут Јапана, Ирске и Велике Британије за црне мачке вјерују како доносе срећу.

6. Прекрстите прсте

Знак прекрштених прстију још је један облик одбране од злих духова. Корјени овог су нејасни иако се чини да се ово народно увјерење провлачи најчешће у хришћанским земљама. Наиме, ако прстима начинимо хришћански симбол крста, осујетили зле духове да баце сјену на нешто лијепо што нам се догодило.

Прсте ћемо често прекрстити и када одлучимо да изговоримо неистину јер вјерујемо како нас то на неки начин штити од евентуалних посљедица лажи.

7. Сврабеж лијевог длана доноси новац

Вјеровање да ћемо добити новац уколико нас засврби лијеви длан, те наговјештај да ћемо давати новац уколико нас засврби десни длан, уобичајено је и вјеројатно смо се сви сусрели с њим.

Објашњење за њега није нађено, али још једно вјеровање веже се уз сврабеж длана. Наиме, постоји вјеровање како се, уколико нас засврби длан, требамо почешати о дрвени предмет и то ће донијети срећу.

Zadovoljna.hr

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана