Теа Јагодић, фотографкиња, за “Глас Српске”: Бунтом без филтера против друштвених окова

Илијана Божић
Foto: Т. Јагодић

Најчешће ме инспирише оно што ме јако наљути или изреволтира па су радови самим тим и велика доза бунта против менталитета, неправде, насиља, дискриминације и осталих социјалних тема, а то је и мој начин да се носим са негативним стварима које нас све снађу кроз живот.

Рекла је то у разговору за “Глас Српске” графички дизајнер и ауторка концептуалних фотографија Теа Јагодић, која је учесница многих изложби у БиХ, Србији и Португалији, а чији је рад недавно фотографкиња из Америке прекопирала и пријавила на престижни фото конкурс у Лас Вегасу освојивши њиме прво мјесто.

Објаснила је да је када је сазнала за ову непријатну ситуацију реаговала тако што је организаторима упутила мејл са објашњењем.

- Одмах сам све објавила на интернет како бих скренула пажњу на то колико се не води рачуна о ауторским правима и поштовању истих. То изгледа стоји само негдје на папиру и потпуно сте као креатори немоћни. Фотографкиња је дисквалификована, а на крају ми је то ипак импоновало, али и било комично јер се госпођа вјероватно јако изненадила што је све то неким путем дошло до неке тамо мале Бањалуке и до оригиналне ауторке рада - објаснила је Јагодићева.

Њене радове одликује оригиналност коју краси доза надреализма која је ријетка на нашој сцени.

- Поред надреалних мотива и сценографије која се бави социјалним и животним темама, на радовима до изражаја долази и прича о менталном здрављу, али и о темама о којима људи не желе да причају, а за које сматрам да је потребно спомињати сада више него икада. Не волим када се све на интернету представља као бајка. Волим реалност без икаквог филтера - навела је Јагодићева.

Додала је да оно што је карактеристично за радове јесте то да се на свакој фотографији појављује женски лик којем она даје физичку форму.

- То никако не значи да фотографишем саму себе, само играм одређену улогу, а иза сцене гледајући, радим сама са собом јер ми је тако најугодније и другачије просто не функционише - рекла је Јагодићева.

Према њеним ријечима на фотографијама су приказане негативне и искрене животне ситуације и емоције, али са позитивним закључком.

- Повратне информације од публике ми потврђују да је на крају све позитивно, јер им одређени рад показује да нису сами у тешким ситуацијама када их превладају тешке емоције те да је сасвим у реду не бити у реду кад год је то потребно. Али и да немају потребу никоме да се правдају за то, као и да себи морају увијек бити на првом мјесту - испричала је она.

Истакла је да јој веома значи повратна информација од људи из области психологије и психотерапије, нарочито кад је ријеч о темама менталног здравља које често обрађује.

- На крају, највећа награда нису ни трофеји ни позиције, ни комплименти, него када само једна фотографија, уз пропратни текст који пишем, натјера некога да потражи стручну помоћ која му је дуго потребна - образложила је Јагодићева.

Сматра да се на културно-умјетничком пољу ситуација поправља те да се држи баланс између гашења дугогодишњих дешавања до неких нових идеја.

- Појединачни умјетници и ствараоци немају простора да се искажу и да буду потпуно искрени, поготово некомерцијални, а при томе не мислим нужно на физички простор. Примијетила сам да умјетничке галерије овдје примају само студенте са Академије умјетности док ни ту нема неке селекције у квалитету - казала је Јагодићева.

Додала је да често посматра како квалитетни креативци бивају одбијени, док се објеручке примају други којима су три насумична потеза кистом по бијелом платну врхунска умјетност која се наводно цијени.

- Из мене проговара моје лично схватање и лични укус тако да такве ствари никада нећу гледати као нешто дубокоумно, а опет ће неко у томе видјети читаву филозофију. Сви смо различитих очију и то је у реду, али се на крају поставља питање заправо шта је умјетност, шта није, ко је умјетник а ко није - закључила је Јагодићева, која додаје да и даље не престаје да ствара, радећи што више може, као и да планира да спрема принт шоп, што је много радује.

Савјет младима

Јагодићева је младим ауторима поручила да раде искључиво оно што воле, да пронађу начин да се истакну из масе.

- Још битније је да раде и стварају искрено, никако ради пажње и данашњих фамозних “лајкова” на интернету. Што више сопственог ега по страни, много упорности и доћи ће све на своје - истакла је Јагодићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана