Одбачен захтјев високог представника

Срна
Одбачен захтјев високог представника

БАЊАЛУКА - Народна скупштина Републике Српске одбацила је вечерас захтјев високог представника и дала подршку одлукама које је донио Одбор за обиљежавање 25 година постојања и рада Народне скупштине Републике Српске 1991-2016.

Усвојени закључак односи се на писмо високог представника од 27. јануара 2021. године упућено предсједнику Народне скупштине и клубовима посланика, а у којем је затражено поништавање повеља додијељених одређеним лицима.

Народна скупштина Републике Српске констатује да је функција високог представника у БиХ уведена Анексом 10 Дејтонског споразума, који је потписала и Република Српска, те да високи представник не може ни у којем случају бити надређен Републици Српској, наводи се у усвојеним закључцима које су усагласили посланици владајућих и опозиционих странака.

Народна скупштина одбацује “бонска овлаштења” и констатује да је високи представник изашао из правног оквира свог дјеловања, који је утврђен Анексом 10, јер је незаконито, противуставно и без ограничења присвојио законодавна, извршна и судска овлаштења, кршећи основна људска права и међународне инструменте за њихову заштиту користећи тзв. бонска овлаштења.

Закључке је подржало 53 од 56 присутних посланика у сали, док нико није гласао против, нити је било уздржаних.

Посланици СДС-а и ПДП-а нису се изјашњавали о овим закључцима.

Закључке су прије гласања усагласили сви посланички клубови, али их нису потписали ПДП и СДС.

О закључцима није било посланичке расправе.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је Информацију о обавезама које за БиХ и Републику Српску проистичу из процеса придруживања ЕУ са прегледом мјера и активности реализованих током 2020. године.

Народна скупштина Републике Српске разријешила је дужности директора Агенције за осигурање Републике Српске Славена Дујаковића, а за вршиоца дужности директора именовала Драженку Јањанин.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић окончао је рад 16. редовне сједнице парламента Републике Српске.  

Усвојени закључци за разговор о могућим рјешењима у БиХ

 Народна скупштина Републике Српске усвојила је вечерас иницијативу за разговор и дијалог између страна Републике Српске и Федерације БиХ (ФБиХ), као и три конститутивна народа - Срба, Хрвата и Бошњака о могућим рјешењима за БиХ.

Усвојени су и закључци којим Народна скупштина Републике Српске позива ФБиХ, као страну уговорницу, на свеобухватни дијалог о тренутном стању у БиХ и могућим рјешењима у вези са будућности Српске и ФБиХ.

У закључцима се наводи да Народна скупштина констатује да стране у будућем свеобухватном дијалогу треба да буду Република Српска и ФБиХ, три конститутивна народа - Срби, Хрвати и Бошњаци.

Парламент Републике Српске очекује од предсједника Републике Српске да обавијести ФБиХ о закључцима и ставовима Народне скупштине, те да формира преговарачки тим за вођење дијалога са ФБиХ, у сврху постизања договора о будућности Републике Српске и ФБиХ.

У закључцима се истиче да предсједник Републике Српске треба да обавијести Народну скупштну о спроведеним активностима.

Народна скупштина препоручује предсједнику Републике Српске да уврсти у преговарачки тим представнике највиших органа власти Републике Српске, представнике Српске у институцијама БиХ, као и представнике парламентарних странака у парламенту Републике Српске.

Парламент Републике Српске препоручује да се у року од 30 дана формира преговарачки тим за дијалог са ФБиХ, као и да се започну активности за покретање дијалога.

Народна скупштина Српске задужује преговарачки тим да сачини оперативни план рада и да је редовно извјештава о спроведеним активностима.

Народна скупштина Републике Српске констатује да је од потписивања Дејтонског споразума у БиХ дошло до недопустивог прекрајања и кршења споразума, а нарочито Анекса 4, Устава БиХ.

Парламент Републике Српске констатује да је Република Српска уговорна страна и да права и обавезе Републике Српске проистичу из међунардног уговора – Дејтонског споразума, те наглашава да се БиХ састоји од два ентитета Републике Српске и ФБиХ, као и три конститутивна народа - Срба, Хрвата и Бошњака.

У закључцима пише да Народна скупштина Републике Српске као носиоце суверенитета прихвата само ентитете и конститутивне народе у БиХ, те да било какво наметање суверенитета изван тога има неуставан и антидејтонски карактер.

БиХ посједује ограничени и изведени суверенитет који се огледа у дјеловању према трећим државама, унутрашњи суверенитет припада Републици Српској и ФБиХ, додаје се у закључцима.

Народна скупштина Републике Српске констатује да је дејтонска структура и равнотежа у БиХ нарушена и да су конститутивни народи обесправљени усљед неуставног дјеловања дијела међународне заједнице у БиХ.

За закључке је гласало 47 посланика, два су била уздржана и против није био нико.

Посланици СДС-а и ПДП-а нису се изјашњавали о наведеним закључцима.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана