Могу двије функције, али једна плата

Маријана Миљић Бјеловук
Могу двије функције, али једна плата

БАЊАЛУКА - Изабрани и именовани функционери убудуће би могли бити чланови органа, предсједници и директори удружења и фондација која из буџета Републике, односно градске и општинске касе добијају годишње више од 100.000 марака, али под условом да не примају накнаду за тај ангажман.

Предвиђено је то нацртом измјена Закона о спречавању сукоба интереса у органима власти Републике Српске, који су министри у Влади Српске усвојили на посљедњој сједници.

Поменутим законом већ раније је дефинисано да изабрани представници, носиоци извршних функција и савјетници не могу бити чланови органа, предсједници или директори удружења или фондација која се финансирају из буџета Републике или јединице локалне самоуправе у укупном годишњем износу већем од 100.000 КМ.

У Министарству управе и локалне самоуправе наводе да је измјенама поменутог закона омогућено да изабрани представници, носиоци извршних функција и савјетници буду чланови органа, предсједници или директори удружења и фондација, који за те послове не примају накнаду.

- Допуне закона, које је у форми нацрта усвојила Влада, односе се само на чланове органа, предсједнике или директоре удружења и фондација, који за те послове не примају накнаду, док је изузеће од забране која се односи на чланство у органу Фонда солидарности за обнову РС прописана измјенама акта из 2014. године - казали су “Гласу” у Министарству управе.

О измјенама Закона о спречавању сукоба интереса у органима власти РС причало се и 2019. године и тада су постојале најаве да је радна група израдила нови закон о спречавању сукоба интереса у органима власти РС те да би једна од најзначајнијих новина могла бити да иста особа не може по два основа примати плату или накнаду из буџета РС. Међутим, од тих најава није било ништа јер тада тај закон није усвојен.

Вршилац дужности предсједника СДС-а Милан Миличевић је половином фебруара најавио да ће та странка предложити потпуно нови закон о спречавању сукоба интереса у РС али и БиХ.

- Нисмо задовољни постојећим Законом о спречавању сукоба интереса, нити измјенама које су се десиле у међувремену. Ми ћемо урадити приједлог закона о спречавању сукоба интереса и на њему ради тим СДС-а правне струке. Тај закон ускоро ћемо предложити парламенту Српске - рекао је “Гласу” Миличевић.

Нагласио је да постојећим законом није прецизно дефинисан сукоб интереса, јер увијек постоји изузетак од неког правила ради некога. 

- Циљано је све постављано ради одређених особа када је коме шта одговарало. Не постоје јасни ставови. Више пута тражили смо тумачење да ли је неко у сукобу интереса или није, а с нивоа локалних заједница и вишег нивоа никада нисмо добили децидан одговор да ли се ради или не о сукобу интереса. Увијек је то било нешто између редова, може бити, а не мора - нагласио је Миличевић и додао да је и сам постојећи закон конципиран тако да може различито да се тумачи у зависности од тога коме шта одговара. 

Примједбе

Министарство управе и локалне самоуправе РС које је скројило измјене Закона о спречавању сукоба интереса у органима власти РС навело је да су измјене поменутог акта усклађене са Стратегијом борбе против корупције у РС. Текст нацрта измјена Закона објављен је на интернет страници Владе РС са остављеним роком од 15 дана за достављање примједаба и сугестија.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана