Кузмановић: Истрајати у враћању надлежности Српске (исправљено)

Срна
Кузмановић: Истрајати у враћању надлежности Српске (исправљено)

БАЊАЛУКА - Рајко Кузмановић очекује да институције Српске истрају и доведу до обустављања даљег нарушавања републичких надлежности, али и да врате оне које су у међувремену одузете.

- Српска се систематски супротставља отимању својих надлежности, тражећи поштовање Дејтонског споразума и да се обустави даље нарушавање Устава БиХ и закона. Дакле, пут изласка из актуелног ћорскокака јесте вратити се изворном Дејтону, односно држати се строго Устава БиХ, права и правде - рекао је Срни Кузмановић поводом 26 година од парафирања Дејтонског мировног споразума.

Он је подсјетио да је Дејтонским споразумом обустављен грађански рат у БиХ, те успостављено /кон/федерално уређење са два ентитета које конституишу три равноправна конститутивна народа.

- Анекс четири или Устав БиХ је компромисни акт, једино и могућ за БиХ. Споразум функционише уз огромне тешкоће које причињавају представници међународне заједнице, посебно високи представници и ОХР. Заправо, од почетка је почела деструктивна дјелатност сарајевског политичког естаблишмента и дијела међународне заједнице да се Устав БиХ не примјењује, већ мијења, што је за Српску неприхватљиво - рекао је Кузмановић.

Он је истакао да не би било спорно да се Устав мијења према прописаној процедури уз сагласност свих конститутивних народа, али и нагласио да високи представници не поштују процедуре.

- Неуставним и нелегалним актима се девалвира Устав Српске, а дјелимично и Устав БиХ, као и бројни закони. Такво преузимање улоге законодавца је недопустиво - оцијенио је Кузмановић.

У америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону је прије 26 година парафиран Дејтонски мировни споразум или Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.

Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Паризу, а дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ - 21. новембар републички је празник и нерадни дан у Српској.

Босна и Херцеговина је постојала и прије Дејтонског споразума, те се у Уставу који је његов саставни дио јасно потврђује њен међународноправни континуитет. Дејтонским споразумом њена унутрашња организација је промијењена на начин да се држава састоји од два ентитета, али БиХ је као независна, суверена и међународно призната држава постојала од 1992. године и није “створена” састављањем два ентитета 1995. године.

НАПОМЕНА:

Дио чланка који није одговарао чињеницама из Устава БиХ је уклоњен. У тексту је појашњено да је БиХ постојала и прије Дејтонског споразума. Уклоњена је тврдња да је овим споразумом створена државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса. У наслову је истакнуто да су извршене измјене. Више чињеница о манипулацијама са чињеницама можете наћи на порталу raskrinkavanje.ba.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана