Kuzmanović: Istrajati u vraćanju nadležnosti Srpske (ispravljeno)

Srna
Kuzmanović: Istrajati u vraćanju nadležnosti Srpske (ispravljeno)

BANjALUKA - Rajko Kuzmanović očekuje da institucije Srpske istraju i dovedu do obustavljanja daljeg narušavanja republičkih nadležnosti, ali i da vrate one koje su u međuvremenu oduzete.

- Srpska se sistematski suprotstavlja otimanju svojih nadležnosti, tražeći poštovanje Dejtonskog sporazuma i da se obustavi dalje narušavanje Ustava BiH i zakona. Dakle, put izlaska iz aktuelnog ćorskokaka jeste vratiti se izvornom Dejtonu, odnosno držati se strogo Ustava BiH, prava i pravde - rekao je Srni Kuzmanović povodom 26 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

On je podsjetio da je Dejtonskim sporazumom obustavljen građanski rat u BiH, te uspostavljeno /kon/federalno uređenje sa dva entiteta koje konstituišu tri ravnopravna konstitutivna naroda.

- Aneks četiri ili Ustav BiH je kompromisni akt, jedino i moguć za BiH. Sporazum funkcioniše uz ogromne teškoće koje pričinjavaju predstavnici međunarodne zajednice, posebno visoki predstavnici i OHR. Zapravo, od početka je počela destruktivna djelatnost sarajevskog političkog establišmenta i dijela međunarodne zajednice da se Ustav BiH ne primjenjuje, već mijenja, što je za Srpsku neprihvatljivo - rekao je Kuzmanović.

On je istakao da ne bi bilo sporno da se Ustav mijenja prema propisanoj proceduri uz saglasnost svih konstitutivnih naroda, ali i naglasio da visoki predstavnici ne poštuju procedure.

- Neustavnim i nelegalnim aktima se devalvira Ustav Srpske, a djelimično i Ustav BiH, kao i brojni zakoni. Takvo preuzimanje uloge zakonodavca je nedopustivo - ocijenio je Kuzmanović.

U američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu je prije 26 godina parafiran Dejtonski mirovni sporazum ili Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Parizu, a dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Srpskoj.

Bosna i Hercegovina je postojala i prije Dejtonskog sporazuma, te se u Ustavu koji je njegov sastavni dio jasno potvrđuje njen međunarodnopravni kontinuitet. Dejtonskim sporazumom njena unutrašnja organizacija je promijenjena na način da se država sastoji od dva entiteta, ali BiH je kao nezavisna, suverena i međunarodno priznata država postojala od 1992. godine i nije “stvorena” sastavljanjem dva entiteta 1995. godine.

NAPOMENA:

Dio članka koji nije odgovarao činjenicama iz Ustava BiH je uklonjen. U tekstu je pojašnjeno da je BiH postojala i prije Dejtonskog sporazuma. Uklonjena je tvrdnja da je ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa. U naslovu je istaknuto da su izvršene izmjene. Više činjenica o manipulacijama sa činjenicama možete naći na portalu raskrinkavanje.ba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana