Додик: Неопходно очувати институционалну стабилност Српске

Срна
Додик: Неопходно очувати институционалну стабилност Српске

Бањалука - Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је данас да је неопходно да Српска у наредном периоду очува институционалну стабилност и најавио да ће позвати на разговоре све политичке факторе у Српској с циљем обезбјеђења што већег јединства о суштински важним питањима.

"Република Српска је последњих година имала снажну институционалну стабилност. Мислим да је неопходно да се та стабилност у наредном периоду очува", изјавио је Додик новинарима у Бањалуци, након састанка са предсједником Асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Момчилом Крајишником.

Предсједник Српске рекао је да се сагласио са Крајишником да је неопходно обезбјеђивати што већи степен јединства политичких фактора у Републици Српској на јачању и очувању институционалне снаге и јединственог наступа у име Српске на било ком нивоу.

"У том погледу, као предсједник Републике, имам намјеру да након своје инаугурације позовем све политичке факторе у Републици Српској да разговарамо о актуелној ситуацији и да учиним све да се обезбиједи што већи степен јединства свих политичких снага на питањима суштински важним за Српску", истакао је Додик.

Он је најавио да ће Асоцијација "Ствараоци Републике Српске" у наредним седмицама добити статус организације од јавног интереса за Републику Српску.

"За Републику Српску је важно да се чују ставови те организације, људи који су на почетку били чланови тијела и органа Српске, а многи од њих су прошли одређену тротуру међународног фактора и других институција. Ти људи су остали досљедни идеји јачања и снажења Републике Српске", рекао је Додик.

Предсједник Асоцијације "Ствараоци Републике Српске" Момчило Крајишник захвалио је Додику што ће Асоцијација добити статус организације од јавног интереса, па ће у буџету бити предвиђена средства за њен рад.

Крајишник је рекао да је неминовно јединство и заједнички наступ свих српских странака у институцијама БиХ не да би тиме изражавали отпор према СДА и ХДЗ-у, већ ради тога што је заједнички наступ српских странака природни ток.

"Било би добро да у Републици Српској сарадња и уважавање замијене један помало ружан однос, гдје се стварају анимозитети. Добро би било да наше странке имају конкуренцију у економским програмима да би нашем народу било што боље", сматра Крајишник.

Додик: Руска политика - добродошла

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Русија добродошла у БиХ и Српској, јер се њена политика базира на поштивању Дејтонског мировног споразума.

"Руска политика је поштивање територијалног интегритета БиХ, очување мира и стабилности, те обезбјеђивање инвестиција што су и показали", рекао је Додик данас новинарима у Бањалуци, коментаришући изјаву члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића да "руска политика није добродошла у БиХ".

Додик је нагласио да руска политика овдје није политика завађања или било чега другога, истичући да би Бакир Изетбеговић "могао много мање да чита своје злонамјерне медије", који стварају негативну атмосферу према Русима.

"У БиХ нема никакве опасности од руске политике. Руске инвестиције су добродошле и Република Српска разумије данашњи положај Русије, али смо сувише мали да бисмо били било какав фактор у рјешавању проблема између Запада и Русије", истакао је Додик.

Према његовим ријечима, добродошли су и пројекти из ЕУ, САД и свих земаља који желе овдје да улажу, па и Турске.

"Градити политику додворавања у једном односу који сада Запад има са Русијом, у настојању да се то прелије овдје на политичку сцену у БиХ, је зла намјера Бакира Изетбеговића", сматра Додик.

Он је рекао да је Република Српска давно постигла сагласност о провођењу одлуке "Сејдић-Финци" и механизма координације, али је то свих година заустављао Бакир Изетбеговић у жељи да мајоризује Хрвате.

"Због тога БиХ има застој на европском путу и он /Изетбеговић/ треба да одговори на ова питања", констатовао је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана