БиХ поново прелетио неидентификовани авион!

Nezavisne.com
БиХ поново прелетио неидентификовани авион!

Бањалука, Загреб - Хрватске ваздухопловне снаге у сриједу су биле на највишем степену узбуне након што је из смјера БиХ у хрватски ваздушни простор ушао неидентификовани авион.

Како су јавили хрватски медији, команда NATO снага у бази Авиано у Италији наредила је подизање NATO авијације и праћење авиона све док није дошло до његове индентификације. Према писању хрватских медија, авион је испраћен до границе са БиХ и наставио лет изнад бх. територија, пиши Независне новине.

Иако се испоставило да се ради о британском путничком авиону Airbus 321 компаније "Monarch Airlines", који је заборавио да се пријави приликом уласка у хрватски простор, власти БиХ су и овог пута затечене неспремне и нисмо успјели добити одговор о мјерама које су, евентуално, бх. власти преузеле.

Тони Вајт из Медија центра NATO-а у Бриселу рекао нам је да NATO нема обавезу да пружа заштиту изнад БиХ зато што БиХ није њена чланица.

"С обзиром на то да су неке земље сусједи БиХ чланице NATO-а, постоји дјелимична заштита вашег ваздушног простора с обзиром на то да NATO авиони патролирају ваздушним простором својих чланица", рекао нам је он.

"Независне" су писале о сличном инциденту који се десио у фебруару, с разликом да је авион прелетио цијелу БиХ без идентификација, а да је NATO дигао авијацију када је авион на простору изнад Бихаћа ушао на територију Хрватске.

У Дирекцији за цивилну ваздушну пловидбу БиХ су нам тада потврдили да нису добили информације о наведеном догађају, те да су о њему сазнали из медија. Појаснили су да рјешавање те врсте инцидената није у надлежности BHDCA, јер се ради о висинама већим од 10.000 метара.

У Министарству одбране БиХ су нам појаснили да они немају надлежност за такве врсте инцидената, подсјетивши да БиХ не располаже млазном авијацијом.

У BHANSA, контроли ваздушног саобраћаја, рекли су нам да су примили обавјештење о том инцидентну, али да су им руке биле везане због висине изнад 10.000 метара, на којој немају јурисдикцију.

Незванично, стручњак за безбједност који је желио да остане анониман, појаснио нам је да је раније покушан договор са хрватским властима да њихови борбени авиони добију надлежност да могу прелијетати у територију БиХ како би реаговали у случају таквих инцидената, али да је, из политичких разлога, дошло до суспензије преговора.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана