Фото: Глас Српске
| Жарко Марковић
Већ три деценије у овој земљи са приближавањем општих избора почињу да јачају расправе о такозваној високој политици, темама и дилемама које море овдашње народе и ентитета у цијелом постратном периоду. Политичке елите у овој земљи већ тридесет година процјењују да је баш на тим питањима најлакше придобити повјерење бирача, док сва остала падају у други план, а нарочито она која се тичу животног стандарда, економије, пројеката и имовинског статуса.
Просто, у несређеној земљи најлакше је поентирати на неријешеним питањима, а та високополитичка и даље котирају на врху домаћих љествица и нема назнака да ће са трона бити скинута.
Истина, није баш да се ништа не ради и на побољшању животног стандарда, инфраструктури, економији и сличним "бесмислицама", али све скупа просјечном бирачком уху звучи као класична имагинација.
Ништа се неће промијенити ни уочи избора заказаних за прву недјељу октобра, уз једну битну разлику - ове године на дневном реду неће бити само класичне локалне високополитичке теме, већ ће тај сатараш бити зачињен "највишом" могућом политиком.
И то не толико у Републици Српској колико у Федерацији БиХ.
Видљиво је то било ових дана током посјете званичника из Бањалуке Сједињеним Амерички Државама. Оно што се збивало у Вашингтону произвело је прави политички рат, али не, што би било донекле логично у Републици Српској, него у Сарајеву.
Разговори, доручци и ручкови, фотографисања, сусрети краћи или дужи, Милорада Додика и екипе, са сенаторима, конгресменима и другим припадницима владајућег америчког естаблишмента постали су главно оружје за нападе на владајућу структуру у Сарајеву.
Екипи окупљеној у такозваној "тројки" одавно се прогнозира дебакл у октобру, јер су на унутрашњим, федералним, питањима које никога у Српској и не занимају превише, прилично "зглајзали". Када се на то дода факт да Додик кога су наводно Елмедин Конаковић и његово друштво "помели багером", у само неколико седмица обиђе Москву, Јерусалим, Будимпешту и Вашингтон, материјал за прозивке константно се гомила. А није да у СДА не знају како то да искористе.
Потпуно друга прича је да ли ће све то што се догађа на спољнополитичком плану донијети икакву корист Републици Српској. А то је тема за нашу унутрашњу употребу. А да би била употријебљена потребно је имати какву-такву опозицију, а не дилетанте, галамџије и продаваче магле.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике