У сваком житу има кукоља
Ако посматрате људе док на бесплатним ручковима у част неким важним друштвеним догађајима покушавају да утоле глад и тај осјећај да је бесплатно најукусније и да је манир код гладних очију сувишно очекивање, готово увијек ће вам покварити утисак неке прославе.
Сви ти мали позоришни прикази су својеврсни докази да из прошлости наслијеђене навике гладних, не могу прикрити.
Неки од нас би људима који немају и посљедњи залогај узели из уста, да могу. И то је, на нашу велику жалост, пројектовано у све сфере друштвеног дјеловања.
Најсвјежији примјер су поједини пољопривредници, који су своју производњу модернизовали, али им то очигледно није било довољно па желе, на нелегалан начин, још један трактор уграбити за себе, док остали могу само да маштају.
Узимајући у обзир да, легално, старији од 40 година нису могли конкурисати за набавку субвенционисаних "беларус" трактора, а рачунајући да њихове намјере нико неће открити, врбовали су млађе колеге, којима је ова механизација и намијењена како би сачували села, јер су због миграције становништва поприлично пуста.
Па какви смо ми то људи? Какав смо ми то народ? Да ли је стварно толика потреба за тракторима, па да се сваке године узме по један.
С обзиром на то да трактор кошта и до 100.000 марака, за шта добију по више од 50.000 марака субвенције, односно 60 одсто његове укупне вриједности, јасно је да је ријеч о великом покушају злоупотребе државног новца.
Лажирање података ради доласка до нове механизације није једин лош примјер понашања пољопривредника у Српској. Сличних ситуација било је и раније. Враћајући филм у вријеме од прије двије године, инспектори су у свакој петој контроли утврдили неправилности, које су пољопривреднике укупно коштале 129.167 марака.
Новац су узимали на име подстицаја, а наводно трошили су га на ко зна шта. То је само један од доказа да појединци, како би се дочепали свега у што већим количинама, не марећи за друге, фингирају податке који показују површине које уопште не засију или пријаве више стоке него што имају.
Тако се грамзивост и похлепа полако увлаче и у аграр и кваре нам општеприхваћени стереотип о фармеру као радишном и поштеном домаћину, без мана. То је, наравно, далеко од истине јер у сваком житу има кукоља.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.