• Новости
  • Став

Сигурна лука

Пише: Небојша Томашевић 06.02.2025 06:07
Фото: Сигурна лука

Босна и Херцеговина умјесто напредна европска земља постала је Мека за криминалце, уточиште за бјегунце и оперативни центар међународних организованих криминалних група. Према информацијама које су откривене током разних полицијских акција у овој земљи на брдовитом Балкану се крију јатаци убица, трговци дрогом и кријумчари људи.

Најновији примјер је акција "Брут", у којој су у Сарајеву ухапшени јатаци Дине Музаферовића, званог Цезар осумњиченог за убиство  Сатка Кекића у Словенији. БиХ се већ годинама спомиње у међународним извјештајима као дестинација у коју бјеже криминалци са европских потјерница.

Само током 2024. године, бројне акције откриле су како су тражени злочинци користили лажна бх. документа и налазили уточиште у земљи. Тако је у акцији "Бјегунац" СИПА ухапсила пет особа које су организовано кријумчариле људе из Турске, Сирије, Ирака и Кине кроз БиХ у Хрватску. Афера с лажним бх. документима из акције "Круна" открила је да су људи Дарка Шарића за 3.000 евра добијали потпуно валидне пасоше, док су припадници "шкаљарског" клана користили лажне идентитете у БиХ како би се сакрили од међународних потјерница. Примјер Зорана Мамића додатно одсликава како БиХ постаје уточиште за особе које бјеже од правде. Након што је  осуђен на четири године и осам мјесеци затвора због извлачења новца из ФК Динамо, он је у априлу 2021. године поднио захтјев да казну издржава у БиХ, чији је држављанин. Након тога је пуштен на слободу. Тиме је искористио законске могућности које му омогућују избјегавање изручења Хрватској. Слична је ситуација и са његовим братом Здравком.

Тако су полицијске  акције показале да се криминалци не скривају само у илегалним мрежама, већ и уз помоћ корумпираног система, неспособне администрације и лоше сарадње међу полицијским агенцијама. Иако би у свакој држави закон требало да буде гарант сигурности, криминалци користе правне рупе у недореченим и лошим законским рјешењима ове земље те користећи мито и корупцију прибављају лажна документа и политичку заштиту да свој "посао" несметано раде. У БиХ су раније падали полицајци и цариници, који су за мито затварали очи пред шверцом дроге, што указује на дубоко укоријењену повезаност криминала и полицијско-правосудних структура. Људи склони криминалу унутар институција додатно отежавају борбу против ових мрежа и учвршћују њихов утицај.

Због слабог система контроле и корумпираних структура, БиХ је често предмет међународних истрага и више није само транзитна земља за криминал, већ активан учесник у мрежи међународног организованог криминала. Ову ситуацију можемо описати оном  Ничеовом: "Ако дуго гледаш у понор и понор ће погледати у тебе", односно држава која годинама толерише криминал и корупцију временом постаје њихов одраз.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.