
Једна пословица каже да "Код коцкања није битно колико добро играте, већ колико добро рукујете својим новцем", што грађанима Српске, судећи по бројним показатељима, баш и не иде од руке. Сан о лакој и брзој заради многе је одвео у замку личне и породичне пропасти.
Јавно доступних података о количини новца које усиса коцкарска индустрија нема, али и оно мало расположивих информација, које институције дају "на кашичицу", јасно показују да се у том послу годишње обрћу стотине милиона КМ, врло могуће и милијарде.
Примјера ради, само у кладионичким играма на срећу разлика између новчаних уплата и исплата, наравно у корист кладионица, лани је премашила 69,4 милиона КМ. Годину раније та разлика износила је 64,538 КМ, а током 2022. године 61,275 милиона марака.
Колико су заиста новца ловећи инстант зараду грађани Српске оставили кладионицама не знамо, али из наведених података закључује се да је свака пословна година за кладионице све сјајнија и сјајнија. Све указује да је њихова зарада енормна и да праве профит многоструко већи од било ког сектора индустрије.
Томе у прилог иду и подаци Републичке управе за игре на срећу која је по основу накнада и пореза од приређивања игара лани убрала 155,38 милиона КМ што је за чак 25 одсто више него годину раније.
Од тог износа, приход од накнада за приређивање кладионичких игара био је 13,898 милиона КМ, што је за 7,6 одсто више у односу на 2023. годину, када је износио 12,907 КМ. Док већина сектора домаће прерађивачке индустрије због рецесије на Западу, пролази кроз озбиљну кризу, приређивање игара на срећу доноси озбиљан профит. И рекло би се наизглед да је то врло позитиван податак, међутим, посматрано са друштвеног становишта све побројано је црње и од саме чађи.
Зависност од коцкања постаје озбиљан проблем, јер хиперпродукција уплатно-исплатних мјеста за клађење, којих је прошле године на улицама Српске било око 800, плус оне у виртуелном свијету, доприносе масовнијем коцкању и "рађању" патолошких коцкара. Веома мали проценат њих успије да се излијечи од тог вида зависности, јер најчешће не желе да признати себи да су зависници што неријетко доводи до разарања бракова и уништавања породица. Стручњаци истичу да је једини начин борбе са овом пошасти подизање свијести о томе колико страшне могу бити њене замке, а новац за промоцију и људе који би то радили држава може пронаћи у снажнијем опорезовању кладионица чије је пословање у Српској тренутно опорезовано једнако као и да све остале дјелатности. Исто као радно интензивни и ниско профитабилни послови. Богаћење на продаји наде може, али уз високе порезе па ко воли нек изволи.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.