Криминална БиХ

Маријана Миљић Бјеловук
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Криминална БиХ

Криминал и корупција ушли су у сваку пору домаћег система, у сваку институцију, од оних најнижих до највиших нивоа власти. Док нам све у земљи назадује, само криминал и корупција иду узлазном путањом. Тако већ годинама.

То и више него довољно показује у каквој земљи живимо и ко њом управља. Криминалци без имало сумње, који наравно имају помоћ из владајућих политичких структура. Јер да немају, не бисмо на сваком улазу у БиХ, сваком њеном ћошку, институцији имали незаконите радње.

О томе управо говори и најновији извјештај Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала за 2025. годину, који је показао да је БиХ у самом врху Европе када је ријеч о организованом криминалу. Овим је још једном доказано да се БиХ само по оном лошем налази на врху свих могућих свјетских љествица и скала, док је на самом зачељу када се посматра развијеност, привреда, образовање, доступност услуга..., односно све оно што је добро.

У извјештају је само речено оно што се у БиХ већ одавно зна, али о чему надлежни ћуте. Вјероватно и ћуте јер су дио истог незаконитог система и радњи, од којег убиру и одређену своту новца. Већу, никако мању.

Највећу опасност, како наводе стручњаци, представља управо утицај криминалних актера, а гдје су најдоминантнији "државно уграђени актери", односно једноставније речено појединци из врха власти који би требало да се боре против криминала, а у стварности га подстичу. Када власт постане дио проблема, а не рјешења, земља дефинитивно престаје да буде гарант закона и правде.

Трговина дрогом, оружјем и људима, прање новца, утаја пореза, злоупотреба јавних набавки, те низ других незаконитих радњи, свакодневица су БиХ. Илегалне радње одигравају се од границе, до продавнице, пијаце па до институција. Очигледно је да нам је све нелегално па није ни чудно што нам је управо такав и високи представник Кристијан Шмит. Можда нам је једино то и недостајало.

Закључак је и више него очигледан. БиХ је данас држава у којој криминал и корупција владају, а институције и закон остају само формалност.

Док из система не буду уклоњени корумпирани актери и на кључне позиције постављени људи који немају везе с криминалом, ништа се у овој земљи неће мијењати. Извјештаји могу бити упозорење, али без одговорне политичке воље и реформи БиХ ће и даље остати земља у којој се поштен рад не вреднује, а криминал и корупција напредују без икаквих ограничења. Другачије речено, БиХ је тренутно земља у којој се поштен човјек стиди, а лопов слави.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.