Кратки спој

Анита Јанковић Речевић
Кратки спој

Када електрична енергија крене у погрешном правцу, долази до кратког споја, а с обзиром на то да је струја кратког споја обично знатно јача од нормалне, то доводи до прегријавања спојног мјеста па самим тим често и до пожара.

Појава “кратког споја” није ријетка ни у друштвеним односима, нарочито код нас на Балкану. Усљед вишка мржње и незадовољства запаљиве варнице присутне су на различитим пољима, од политичких, националних и вјерских односа па све до партнерских и економских  шема. 

Постоји и “кратки спој” између власти и грађана, обично изазван отпором народа који одбија да прихвати нешто што кројачи судбина намећу не тражећи дозволу, па чак не питајући ни за мишљење. Код нас није толико чест јер су генерације под овим дијелом небеског свода одгајане по шаблону “трпи и ћути”. Међутим, ствари се полако мијењају јер је интернет дјелимично преузео васпитну улогу младих отворивши им прозор у свијет па је фитиљ генерација које стасавају све краћи за све што угрожава њихов комодитет.  

Имајући у виду скромну промјену друштвене свијести, потенцијални скок цијена струје о којем се у Српској све гласније шапуће и те како би могао запалити варнице међу становништвом којем је инфлација извукла посљедњи новац из џепа. 

У времену вртоглавог раста цијена виши износи на рачунима за струју без сумње би могли бити кап која прелива чашу жучи. И то не искључиво због поскупљења струје, него чињенице да ће то за собом повући измјене цјеновника свих врста робе и услуга, а самим тим и увећати стопе инфлације. 

Овдашњим трговцима, пекарима, месарима, фризерима, угоститељима.... поскупљење струје и горива омиљени је изговор за пумпање цијена њихове робе и услуга, тако да, уколико основни енергент поскупи, што траже домаћи произвођачи, без сумње ће доћи до ланчане реакције. 

На Влади Српске, која даје крајњи суд, је да добро извага јесу ли проблеми у термоелектранама, хидроелектранама и дистрибутивним предузећима толики да су више цијене електричне енергије једини излаз за покриће растућих трошкова. 

Предузећа под кровом “Електропривреде Српске” неће ријешити проблеме уколико до поскупљења дође, то јест жељени ефекат ће сигурно изостати. Истовремено, тиме ће се продубити јаз између грађана и власти. Становништво свако дизање цијена струје, воде, комуналија и других јавних услуга гледа само и искључиво кроз призму наплате нечије небриге и политикантства. За грађане минус у каси јавног предузећа значи само једно, да менаџмент није радио онако како ЈУС налаже. Калкулације о расту плата, скупљим резервним дијеловима, репроматеријалу и вишој цијени рада обичног човјека не занимају, баш као што ни власт не занима уз које умијеће преживљавају грађани.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана