
Дејтон је на брзину склепан и пун је пропуста. У тренутној политичкој ситуацији треба јачати улогу високог представника, јер је Дејтон "недовршен посао". Поручио је ово Ејуп Ганић откривајући још једном какве су стварне намјере бошњачке политичке елите у БиХ.
Иако се пред очима свијета, али и домаће јавности, покушавају приказати као наводни суверенисти и досљедни поштоваоци мировног споразума који је окончао рат у БиХ, дјела говоре другачије. Ганић, који је оптужен за ратне злочине у случају "Добровољачка", нашао је за сходно да се огласи, поручујући да треба дати неограничену моћ високом представнику и то не само политичку, већ и економску - да одријешених руку управља земљом.
Судећи према овој изјави, Ганић и њему слични желе БиХ из доба када је њом колонијалистички управљао министар финансија Аустроугарске Бењамин Калај, чија се политика сводила на стварање бошњачке нације и сузбијање било каквог српског, али и хрватског фактора. Како би постигао тај циљ, Калај се ослањао на војску и репресију, својеврсна "бонска овлашћења", забрањујући чак и часописе и књиге. Одбио је спровести и аграрну реформу, не желећи узнемиравати тадашње муслиманске земљопосједнике.
Да ли је то нешто што одликује једну демократску и суверену земљу? И политички лаик био знао одговор на ово питање. Да ли је нека земља суверена уколико инострани протектор деценијама управља БиХ? Да ли је она суверена уколико разни Шмитови доносе и намећу законе умјесто парламента БиХ? Да ли смо нормална земља ако скоро 30 година имамо иностране судије у Суду БиХ?
Како уопште назвати оне које се својски залажу да буду под нечијом чизмом те настоје одржати земљу у вегетативном стању, сличном оном прије скоро 150 година? Ко онда руши БиХ и Дејтон? Да ли су то они који су за његову досљедну примјену, онако како пише у овом документу или они који овај међународно споразум доживљају као лудачку кошуљу?
Шта се у ствари крије иза оваквих и сличних изјава, односно позива? Британска и њемачка политика према балканским просторима никада се није мијењала и она се увијек сводила на слабљење и распарчавање српског фактора.
Глобалистичка и колонијална политика која и даље влада у ове двије земље нешто је с чим рачуна бошњачка елита, покушавајући непризнатом Кристијану Шмиту прибавити овлашћења налик онима које је имао Калај, при томе константно креирајући политичке кризе. И тим снагама се жури, јер схватају да је времена за стварање некакве унитаристичке БиХ све мање, поготово уколико САД одлуче да од Европе преузму балканску палицу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике