Фото: ГС
Без казни или било каквих санкција оружје заостало из протеклог рата грађани Републике Српске могу добровољно предати Цивилној заштити или најближој полицијској станици. Толико је једноставно и сигурно, али у пракси ријетко примјењиво.
Несавјесни грађани, упркос бројним апелима и упозорењима надлежних, бомбе, разну војну опрему и друга опасна експлозивна средства одлажу у смеће, природу, ријеке.
Доказ је недавни случај из Подградаца код Градишке гдје је непозната особа у контејнеру оставила пластичну канту у којој су биле четири ручне бомбе, неколико спорогорећих штапина и друга војна опрема. Да ствар буде гора на канти је био поклопац, што указује на то да је починилац оружје свјесно сакрио у смеће, с намјером да не буде откривено.
Да се канта игром судбине није отворила док су комуналци истресали отпад из контејнера у камион, врло лако је могло доћи до трагедије. Преса камиона која набија смеће би врло вјероватно под притиском активирала бомбе, што би сасвим сигурно угрозило животе радника који стоје на камиону.
Да ствар буде гора стручњаци тврде да овај случај није усамљен, да надлежни пречесто проналазе оружје тамо гдје му није мјесто, што указује на дубоко укоријењене проблеме овог друштва, у којем је рат окончан прије три деценије. Очигледно да је и 30 година мало да се грађани ријеше оружја које су сачували након ратних дешава, али се поставља питање какви то мотиви и идеје наведу појединце да, умјесто да га однесу у полицију или Цивилну заштиту, оружје баце у контејнер, шуму, поред пута, у ријеку? Зашто ризикују туђу животе, али и санкције у случају да их неко види док бацају оружје?
Да ли је могуће да су људи недовољно информисани, да не знају да неће бити кажњени ако полицији предају муницију и оружје које су сачували од рата или су толико безобразни да не маре за посљедице неадекватног одлагања опасних средства и угроженост људских живота.
Овакви поступци представљају сталну пријетњу природи, али и будућим генерацијама, дјеци која током игре могу налетјети на бомбу или мину, које су у БиХ и даље ружна стварност, што је недопустиво.
Надлежни би морали интензивније радити на рјешавању овог проблема, не допуштати да се неодговорни појединци тек тако извуку за учињено, баш као што је починилац из Градишке којег полиција није ни открила.
Неопходно је појачати и превентивне кампање да би информације допрле до што већег броја људи, али и пооштрити казне за оваква дјела. За неодговорно бацање експлозивних средства нема оправдања, безбједност људи мора бити на првом мјесту свима, самим грађанима, али и онима који гарантују ту безбједност.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике