Да ли ће заказана сједница Савјета безбједности поводом годишњице НАТО агресије на Србију бити одржана?

ГС
Foto: Агенције

За данас у 15 часова по њујоршком времену заказана је сједница Савјета безбједности УН поводом 25 година НАТО бомбардовања СР Југославије, на иницијативу Русије, али је и даље неизвјесно у ком формату ће бити одржана.

Иако је Русија још почетком марта предложила одржавање сједнице Савјета безбједности Уједињених нација посвећено 25. годишњици НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, а Јапан као предсједавајући Савјета безбједности подржао ту иницијативу и заказао сједницу, још је неизвјесно у ком ће формату седница бити одржана, да ли ће бити отворена или затворена за јавност, јавља репортерка РТС-а из Њујорка.

Бројне западне земље су критиковале ову иницијативу и поручивале да је непотребно долазити у Њујорк јер сједница неће бити ни одржана.

Дачић: Истина о нарушеном међународном праву

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић каже, међутим, да је неписано правило које важи у посљедњих пет година међу великим силама, да када иницирају одржавање овакве сједнице, да се она заправо и одржи.

Дачић поручује да Србија не жели да буде арбитар у односу великих сила, већ да прије свега жели да изнесе своју истину о ономе што се дешавало пре 25 година у време бомбардовања СРЈ када је, како је нагласио, нарушено међународно право и правни поредак у цијелом свијету.

Замјеник шефа руске мисије при Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански такође је рекао да су западне земље критиковале ову иницијативу и да је то за њих, како је нагласио, веома непријатна тема.

Kаже да су и агресија НАТО-а и незаконито одвајање Kосова од Србије заправо нарушили међународни правни поредак Хелсиншког завршног акта и да је то била почетна фаза нарушавања односа Русије и западних земаља.

Руски парламент: Осудити агрсију НАТО-а на СРЈ

Прије само неколико дана и Руска државна дума, односно оба дома руског парламента усвојила су нацрт документа који ће представити у Уједињеним нацијама. 

У овом документу Русија позива међународне организације и парламенте да осуде НАТО агресију на СРЈ, да се супротставе покушајима прикривања истине ономе што се догодило пре четврт вијека и да утичу на то да земље које су учествовале у НАТО бомбардовању међународно правно одговарају.

Шеф српске дипломатије такође каже да је за Србију веома важно да има подршку двије сталне чланице Савјета безбједности, Русије и Kине, када је реч о непризнавању косовске независности и подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије.

Незванично се овде може чути да ће на сједници Савјета безбједности извјештаје поднијети и помоћник Генералног секретара Уједињених нација за Европу и Централну Азију Мирослав Јенча.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана