Ирена Радојевић, директорица Туристичке организације Бањалуке, за "Глас Српске": Рекордна посјећеност резултат преданог рада

Илијана Божић
Ирена Радојевић, директорица Туристичке организације Бањалуке, за "Глас Српске": Рекордна посјећеност резултат преданог рада

БАЊАЛУКА - Бањалуку су у 2019. посјетила 88.103 туриста, што је за четири одсто више у односу на 2018. годину, када су забиљежена 85.060 долазака. Од укупног броја долазака, 38.540 или 56,3 одсто су били страни гости.

Махом су то били туристи из Србије, Словеније и Хрватске, а у претходној години остварили су 82.278 ноћења.

Рекла је ово у интервјуу за "Глас Српске" директорица Туристичке организације Бањалуке (ТОБЛ) Ирена Радојевић и додала да је град прва дестинација у Српској по броју долазака, а трећа по броју ноћења, одмах из Теслића и Пала.

ГЛАС: Које активности ТОБЛ-а и Градске управе су довеле до ових позитивних резултата?
РАДОЈЕВИЋЕВА: Промоција туристичких вриједности града, од стране ТОБЛ-а, увелико доприноси сталном расту броја ноћења и долазака из године у годину. Најпродуктивнија је била манифестација "Прољеће у Бањалуци", у организацији Кабинета градоначелника, која је објединила скоро све културне, спортске и туристичке догађаје током прољећа са циљем привлачења што већег броја посјетилаца из региона. У том периоду забиљежено је 143.052 посјета, што је више у односу на прошлу годину када је било 96.455 људи. Од априла до јуна 2019. остварен је промет у угоститељству, трговини, хотелијерству за 4,7 милиона већи него у истом периоду 2018. "Зимска варош" и дочек Нове године на Тргу такође је утицао на позитивне резултате.

ГЛАС: Да ли град има довољно смјештајних капацитета? 
РАДОЈЕВИЋЕВА: Број лежаја је повећан са 1.893 у 2018. на 2.005 у 2019. години. Треба имати у виду да смјештајне јединице у објектима приватног смјештаја у апартманима и собама за изнајмљивање и кућама за одмор нису у систему Завода за статистику РС. Претпоставка је да ови регистровани смјештајни капацитети располажу са додатних 450 лежајева. Смјештајни капацитети Бањалуке тренутно чине око 18,53 одсто од укупног броја лежајева евидентираних у РС. Искоришћеност смјештајних капацитета, у 2019. години, у граду је износила 18,68 одсто.

ГЛАС: Који су планови за 2020. годину? Да ли ће ТОБЛ увести нове садржаје како би привукла стране посјетиоце?
РАДОЈЕВИЋЕВА: За 2020. планирали смо реализовати "14. Зимско прело 2020" у фебруару, "13. Козарске покладе" у марту, "Прољеће у Бањалуци", "Ћевап фест" у мају, фестивал "16. Козара етно" у јулу, те "Љето на Врбасу 2020", као и програм поводом новогодишњих празника. У плану нам је и реализација пројекта еко-акција уређења излетишта Крупа на Врбасу.  Посебну пажњу посветићемо ревитализацији културног насљеђа и тврђава, на локацијама средњовјековних утврђења Звечај и Гребен, а реализоваћемо међународни пројекат "ТАНГРАМ" који се односи на уређење Бањ брда.
 

 

СЕЗОНА
 

ГЛАС: Према статистичким подацима, у које доба године је град најпосјећенији?
РАДОЈЕВИЋЕВА: Бањалука нема изражену сезоналност у доласцима и ноћењима посјетилаца што је добро за сваку дестинацију. Ипак, примјетно је да се нешто више долазака и ноћења оствари у марту, мају, септембру, октобру и децембру, а најмање у јануару, фебруару и августу. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана