Irena Radojević, direktorica Turističke organizacije Banjaluke, za "Glas Srpske": Rekordna posjećenost rezultat predanog rada

Ilijana Božić
Irena Radojević, direktorica Turističke organizacije Banjaluke, za "Glas Srpske": Rekordna posjećenost rezultat predanog rada

BANjALUKA - Banjaluku su u 2019. posjetila 88.103 turista, što je za četiri odsto više u odnosu na 2018. godinu, kada su zabilježena 85.060 dolazaka. Od ukupnog broja dolazaka, 38.540 ili 56,3 odsto su bili strani gosti.

Mahom su to bili turisti iz Srbije, Slovenije i Hrvatske, a u prethodnoj godini ostvarili su 82.278 noćenja.

Rekla je ovo u intervjuu za "Glas Srpske" direktorica Turističke organizacije Banjaluke (TOBL) Irena Radojević i dodala da je grad prva destinacija u Srpskoj po broju dolazaka, a treća po broju noćenja, odmah iz Teslića i Pala.

GLAS: Koje aktivnosti TOBL-a i Gradske uprave su dovele do ovih pozitivnih rezultata?
RADOJEVIĆEVA: Promocija turističkih vrijednosti grada, od strane TOBL-a, uveliko doprinosi stalnom rastu broja noćenja i dolazaka iz godine u godinu. Najproduktivnija je bila manifestacija "Proljeće u Banjaluci", u organizaciji Kabineta gradonačelnika, koja je objedinila skoro sve kulturne, sportske i turističke događaje tokom proljeća sa ciljem privlačenja što većeg broja posjetilaca iz regiona. U tom periodu zabilježeno je 143.052 posjeta, što je više u odnosu na prošlu godinu kada je bilo 96.455 ljudi. Od aprila do juna 2019. ostvaren je promet u ugostiteljstvu, trgovini, hotelijerstvu za 4,7 miliona veći nego u istom periodu 2018. "Zimska varoš" i doček Nove godine na Trgu takođe je uticao na pozitivne rezultate.

GLAS: Da li grad ima dovoljno smještajnih kapaciteta? 
RADOJEVIĆEVA: Broj ležaja je povećan sa 1.893 u 2018. na 2.005 u 2019. godini. Treba imati u vidu da smještajne jedinice u objektima privatnog smještaja u apartmanima i sobama za iznajmljivanje i kućama za odmor nisu u sistemu Zavoda za statistiku RS. Pretpostavka je da ovi registrovani smještajni kapaciteti raspolažu sa dodatnih 450 ležajeva. Smještajni kapaciteti Banjaluke trenutno čine oko 18,53 odsto od ukupnog broja ležajeva evidentiranih u RS. Iskorišćenost smještajnih kapaciteta, u 2019. godini, u gradu je iznosila 18,68 odsto.

GLAS: Koji su planovi za 2020. godinu? Da li će TOBL uvesti nove sadržaje kako bi privukla strane posjetioce?
RADOJEVIĆEVA: Za 2020. planirali smo realizovati "14. Zimsko prelo 2020" u februaru, "13. Kozarske poklade" u martu, "Proljeće u Banjaluci", "Ćevap fest" u maju, festival "16. Kozara etno" u julu, te "Ljeto na Vrbasu 2020", kao i program povodom novogodišnjih praznika. U planu nam je i realizacija projekta eko-akcija uređenja izletišta Krupa na Vrbasu.  Posebnu pažnju posvetićemo revitalizaciji kulturnog nasljeđa i tvrđava, na lokacijama srednjovjekovnih utvrđenja Zvečaj i Greben, a realizovaćemo međunarodni projekat "TANGRAM" koji se odnosi na uređenje Banj brda.
 

 

SEZONA
 

GLAS: Prema statističkim podacima, u koje doba godine je grad najposjećeniji?
RADOJEVIĆEVA: Banjaluka nema izraženu sezonalnost u dolascima i noćenjima posjetilaca što je dobro za svaku destinaciju. Ipak, primjetno je da se nešto više dolazaka i noćenja ostvari u martu, maju, septembru, oktobru i decembru, a najmanje u januaru, februaru i avgustu. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana