Удруживањем до боље позиције на тржишту

Анита Јанковић-Речевић
Удруживањем до боље позиције на тржишту

Бањалука - Боље позиционирање на тржишту, унапређење производње те рурални развој регија само су неке од предности које ће имати домаћи пољопривредници након што су Српској заживи седам кластера, што се очекује до краја године.

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС истичу да су кластери распоређени у Бањалуци, Градишци, Приједору, Добоју, Бијељини, Источном Сарајеву и Требињу.

- До сада су одржане три оснивачке скупштине, и то за Источно Сарајево, Приједор и Бањалуку, док је у осталим регијама у току процедура формирања кластера. До краја године биће формирано свих седам регионалних удружења - истакли су у Министарству пољопривреде и појаснили да кластери представљају виши облик организовања пољопривреде и начин да производња буде подигнута на виши ниво. Додали су да је задатак кластера повезивање произвођача, откупљивача, научно-истраживачких институција, министарстава, факултета и локалних заједница, а све с циљем што већег руралног регионалног развоја.

-  Улога је вишеструка, од стручне и савјетодавне, па до свих других видова подршке. Унапређење производње, маркетинг, набавка основних и обртних средстава по повољнијим условима, заједнички наступ на тржишту, међусобно информисање и рурални развој регије су само неки од циљева којима ће тежити кластери - рекли су у ресорном министарству и додали да је предвиђено да кластери у РС у првој фази буду форум за размјену идеја између купаца, откупљивача и произвођача, те да послуже локалним заједницама да на основу њихових података планирају средства за подршку пољопривреди.

У Министарству пољопривреде истичу да чине значајне напоре у пружању подршке пољопривредној производњи и развоју руралних подручја како кроз редовне мјере, тако и путем међународних пројеката које реализује Јединица за координацију пољопривредних пројеката.

- Један од таквих пројеката је и онај који се односи на развој конкурентности у руралним подручјима у оквиру којег се реализују мјере подршке развоју комплетног ланца вриједности у различитим гранама пољопривреде. Циљ пројекта је да омогући малим произвођачима да се интегришу у перспективне ланце и повежу са тржиштем - навели су у Министарству пољопривреде и додали да су најизраженији проблеми са којима се суочавају мали произвођачи неорганизованост, низак ниво продуктивности и отежан приступ тржишту.

Регионални развој

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС истичу да се кластери могу организовати као д.о.о. или удружење. 

- Разлика између задруга и кластера је у томе што се задруге баве локалним развојем и проблемима, док је сврха кластера регионалног карактера - појаснили су у Министарству пољопривреде. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана