Српска крчи пут за иностране ловце

Анита Јанковић Речевић
Српска крчи пут за иностране ловце

БАЊАЛУКА - С циљем развоја ловног туризма, који је огроман потенцијал ових крајева, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде прионуло је на израду плана управљања медвједом који би Српској требало да обезбиједи примјену ЦИТЕС конвенције и долазак иностраних ловаца.

У Министарству пољопривреде истичу да је радна група већ формирана те да би документ требало да буде завршен до јула идуће године.

- План управљања се израђује на период од десет година с циљем очувања стабилне популације медвједа и његовог станишта у РС у бројности која обезбјеђује способност за опстанак и суживот са човјеком. Израдом документа биће омогућена примјена Конвенције о међународној трговини угроженим врстама дивље фауне и флоре (ЦИТЕС), а самим тим и могућност прекограничног промета и трговине живим или мртвим примјерцима медвједа - истакли су у Министарству пољопривреде. Додају да документ предвиђа и израду акцијског плана управљања медвједом за сваку календарску годину с циљем да буду јасно истакнуте главне мјере које ће бити спровођене у текућој години.

- Тај план ће бити усклађен са плановима управљања медвједом земаља у окружењу и донијеће вишеструке резултате. Поред научног, стручног, ловнопродуктивног и туристичког учинка, сасвим сигурно ће допринијети и очувању и опстанку мрког медвједа на подручју РС - кажу у министарству.

Помоћник министра за шумарство Горан Зубић истиче да је план управљања потребан Српској да докаже да има стабилну популацију медвједа те да располаже прецизним подацима о бројности и квалитету те популације.

- То нам је потребно да бисмо могли оправдано планирати и вршити одстрел медвједа и како бисмо добили дозволе од ЦИТЕС тијела. Бројни инострани ловци су заинтересовани за лов на медвједе под условом да уловљени трофеј могу легитимно изнијети из земље и те дозволе су нам заиста потребне - казао је Зубић и додао да израдом поменутог документа Српска добија потпуну контролу у смислу заштите популације медвједа по европском концепту.

Први човјек Ловачког савеза РС Саво Минић каже да без примјене ЦИТЕС конвенције и могућности изношења трофеја нема ни доласка иностраних ловаца у значајнијем броју, а самим тим ни озбиљног развоја ловног туризма.

- Из тог разлога израда плана има велики значај за савез, али и цијелу Српску. Имамо срећу што је ресорно министарство израду документа схватило као приоритет и што је то управо план за управљање медвједима за које имамо највише заинтересованих ловаца из иностранства - истакао је Минић.

Додао је да ће захваљујући изради тог документа Српска већ од идуће године имати озбиљне предуслове за прави комерцијални лов.

- Лов на медвједе се организује у јесенско-зимском периоду, те у прољеће, с тим да је најзанимљивији ловцима прије лијегања у зимски сан јер му је крзно најгушће и најчистије - казао је Минић и додао да се цијена медвједа које желе да лове странци креће од 10.000 КМ па навише.

Вук

У Министарству пољопривреде истичу да је план управљања мрким медвједом у Српској први документ тог типа чијој изради приступају.

- Након израде тог плана, приступићемо изради планова за друге крупне звијери, првенствено за вука - навели су у ресорном министарству.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана