Позајмица омиљени дуг

Жељка Кокот
Позајмица омиљени дуг

Бањалука - Прекорачење по основу текућег рачуна или позајмице све су заступљенији вид задуживања становника у банкама, јер им је на тај начин много лакше да дођу до новца него путем ненамјенских кредита.

Ту услугу нуде све банке, а у зависности од статуса клијента "минус" може достићи износ неколико плата. Позајмице нису бескаматан вид задуживања, а камата се обрачунава на мјесечном нивоу на основу износа искоришћеног новца. За разлику од позајмице, корисници краткорочних ненамјенских кредита имају исту камату јер се она обрачунава на годишњем нивоу по фиксној каматној стопи.

Позајмице су веома тражене јер становници сматрају да им је то једноставније него да узимају кредите или зајам од родбине или пријатеља.

- Иако нисам била сигурна колика ће бити камата, узела сам позајмицу од 1.400 КМ. Била сам принуђена да се задужим, а позајмицу је лакше добити него кредит - каже Бањалучанка Рада К. и додаје да јој банка зарачунава камату на позајмљени износ већ двије године јер новац није могла вратити у предвиђеном року.

У Новој банци Бањалука кажу да број захтјева за позајмице расте из године у годину, јер одобрени износ представља резерву на рачуну који клијенти могу користити према потреби.

- Камата се обрачунава по стопи од један одсто мјесечно на период до годину. Уколико клијент искористи 200, а одобрено прекорачење му је 1.000 КМ, камата за тај мјесец се обрачунава само на искоришћених 200 марака. С друге стране, камата на кредит обрачунава се на годишњем нивоу по стопи од 4,39 одсто - кажу у Новој банци.

Клијенти НЛБ Развојне банке Бањалука на износ позајмице по текућем рачуну осим камате плаћају једнократну накнаду за обраду и трошкове мјенице по десет КМ, док се у случају плаћања на рате путем картице обрачунава мјесечна накнада која износи једну марку. У овој банци су истакли да обрачунавају затезну камату уколико клијент на вријеме не врати позајмицу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана