Šljiva nema ni za rakiju

Marijana Miljić
Šljiva nema ni za rakiju

Banjaluka - Za razliku od prošle godine, kada je zabilježen rekordan rod šljiva, ove godine, zbog vremenskih nepogoda, ovog voća nema ni za rakiju, a o preradi i izvozu voćari mogu samo da sanjaju.

Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović rekao je da u pojedinim krajevima Srpske šljiva uopšte nema.

- Grad, koji je u nekoliko navrata padao, opustošio je voćnjake i u potpunosti uništio rod šljiva - rekao je Dojčinović i naglasio da nešto roda ima na području Majevice, ali je, zbog vremenskih nepogoda koje su zahvatile Srpsku, loš kvalitet ovog voća.

Dojčinović je naglasio da će voćari na području Potkozarja, koji su vodeći proizvođači šljiva u RS, ove godine pretrpjeti velike gubitke.

- Sa ovog područja neznatne količine šljiva mogu se jedino upotrijebiti za preradu - rekao je Dojčinović i dodao da zbog svih ovih nepogoda koje su pratile voćare šljiva u RS nema za izvoz, niti za rakiju, te naglasio da će ovog voća nedostajati i za industrijsku preradu.

On je naglasio da tržni centri u Srpskoj otkupljuju samo one šljive koje su dobrog kvaliteta, te ih prodaju po ekstremno visokim cijenama.

Voćar iz Gradiške Nikola Vukota rekao je da su kod pojedinih voćara na području ove opštine šljive u potpunosti uništene.

- Pored grada, koji je desetkovao proizvodnju šljiva i rod je na početku sezone podbacio - rekao je Vukota.

On je naglasio da su lani na području ove opštine voćari imali rekordan rod šljiva, ali da su ove godine rijetki oni koji su sačuvali prinose.

- Velike količine ovoga voća lani su izvezene u Rusiju i Njemačku, ali ove godine toga nema i voćari će imati ogromne gubitke - kazao je Vukota.

Direktor "Vitaminke" Žarko Mikić je kazao da su u prošloj godini zbog rekordnog roda otkupili 30 odsto više šljiva nego što im je bilo potrebno.

- Otkupljene šljive zamrzli smo u hladnjačama, tako da ih možemo koristiti ove godine - rekao je Mikić i dodao da će se, ukoliko im zatrebaju dodatne količine za preradu, snabdjeti potrebnim količinama iz Brčkog i FBiH.

Cijene

Dragoja Dojčinović je rekao da je otkupna cijena šljiva u RS ispod svakog nivoa i iznosi 0,50 maraka po kilogramu.

- Sa druge strane cijena ovog voća zbog nestašice porasla je u tržnim centrima i kreće se od dvije do četiri marke po kilogramu - rekao je Dojčinović i naglasio da su ove godine proizvođači šljiva, te kupci najgore prošli, dok su tržni centri na dobitku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana