Sezonci ostaju praznih ruku

Milijana Latinović
Sezonci ostaju praznih ruku

Banjaluka - Loše vremenski uslovi ovog proljeća, a prvenstveno mraz, osim što su naštetili većini poljoprivrednih kultura, srušile su nade sezonskim radnicima da će berbom voća i povrća doći do pristojne zarade.

Poslovi okopavanja, a kasnije branja raznih kultura najzastupljeniji su od proljeća do kraja jeseni, a šansu za zaradu u tome vide brojni nezaposleni, studenti, ali i srednjoškolci.

U sezoni, kada je berba voća u punom jeku voćari za dan berbe plaćaju između 30 i 40 maraka, plus hrana i prevoz. Sudeći prema prvim procjenama, kiše, hladnoća i mraz mogli bi da smanje obim posla, a samim tim i dnevnice koje vjerovatno neće prelaziti 30 KM.

Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović ističe da radnici već sada zovu u strahu da će ostati bez posla, jer je mnogima to jedina šansa za zaradu. Dodaje da najviše sezonskih radnika dolazi sa juga Srpske, iz Trebinja.

- Najviše sezonskih radnika angažujemo u sektoru voćarstva, a s obzirom na to da je mraz uništio skoro 2.000 hektara i da pojedinih vrsta voća neće biti ni za pekmez, mnogi radnici koji su godinama dolazili kod nas, ostaće bez posla - rekao je Dojčinović.

Kaže da se nešto bolja situacija može očekivati na teritoriji Semberije i Majevice.

- Tu se šljiva dosta dobro drži, mada su zasadi nešto manji, pa većinu poslova obavljaju članovi porodice i ne angažuju sezonce - istakao je Dojčinović.

Posla za sezonske radnike već sada ima na području Lijevče polja. Poljoprivrednik Duško Banjac kaže da je u toku iznošenje rasada na njive, a za desetak dana počeće i vađenje mladog krompira.

- Posla u poljoprivredi ima tokom cijele godine. Kad je riječ o sadnji povrća, jedan hektar obradive površine potrebno je deset radnika - istakao je Banjac.

I u Semberiji najviše posla za sezonce ima u oblasti povrtarstva.

- Vrijeme nam ne ide naruku, kiša pada svaki dan, pa je i mali broj radnika angažovan na njivama. Privodimo kraju sadnju paprike, paradajza i krastavaca, zatim slijede okopavanje i berba - rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić dodavši da je dnevnica za sezonce u Semberiji između 25 i 30 KM, plus hrana.

Plastenici

Radnici angažovani u plasteničkoj proizvodnji uglavnom su plaćeni po satu. Srđan Dragomirović iz Srpca proizvodi paradajz na 8.000 kvadrata, a u vrijeme berbe potrebno mu je najmanje deset radnika.

- Ljudi beru između osam i deset časova dnevno, a satnica je tri marke plus obrok - rekao je Dragomirović i naglasio da će berba paradajza početi prvog juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana