Japanci spremaju „kontranapad“ na Ginisove rekorderke Milice Jovanović

GS
Japanci spremaju „kontranapad“ na Ginisove rekorderke Milice Jovanović

TOKIO - Srpkinje Milice Jovanović u februaru su srušile svjetski rekord i upisale se u Ginisovu knjigu rekorda kao najveća skupina ljudskih bića istog imena i prezimena koja se našla na istom mjestu.

One su pritom svjetsku krunu preotele Japancima koji se zovu Hirokazu Tanaka, a koji su prethodno predvodili planetu sa 178 imenjaka koji su se okupili na jednom mestu duže od pet minuta. Međutim, 4. februara ove godine u Beogradu taj njihov rekord nadmašile su Milice, njih čak 256, piše RTS.

Japanci su ranije s vrha svrgli Amerikanke po imenu Marta Stjuart koje su primat držale od 2005. godine i, čini se, očekivali dalju borbu s njima.

I mada je Udruženje Hirokazu Tanaka, koje trenutno ima 242 registrovana člana, uputilo čestitku Milicama, njegov predsjednik, pišu japanski mediji, zakleo se da će sa svojim imenjacima izvršiti novi „napad“ na svjetski vrh. Konkretno, udruženje je proteklih dana krenulo u novu kampanju okupljanja imenjaka davanjem oglasa u tiražnom dnevniku „Mainjići šinbun“.

Koliko je Tanakama stalo da budu prvi na svijetu svjedoči činjenica da kada su se prošle godine našli u tokijskom kvartu Šibuja da bi se upisali u Ginisovu knjigu često prilično besmislenih rekorda, a među njima bilo i onih koji su specijalno doletjeli iz inostranstva u tu svrhu, kao i da je raspon u starosti učesnika bio između tri i osamdeset godina.

Mada Japanci koji su takmaci Milica svi imaju ime i prezime koje se isto izgovara, njihova imena (Hirokazu) se zapravo pišu na različite načine, jer se u japanskom jeziku ne koriste slova već ideogrami, koji uprkos razlici u značenju nerijetko mogu da imaju isto čitanje, odnosno, izgovor. Zato postoji puno načina na koje se može napisati ime Hirokazu, a koji će ideogrami konkretno biti iskorišćeni za njega, naravno, zavisi od ukusa i namjere roditelja koji su djetetu dali ime, odnosno, od toga koje značenje su htjeli da unesu u to ime.

S druge strane, prezime Tanaka, koje je zaista vrlo često u Japanu, piše se na samo jedan način, pa protivnici Milica imaju identično prezime ne samo po zvuku već i vizuelno. Kuriozitet je da je među 178 Hirokazua koji su oktobra prošle godine nadmašili Amerikanke ukupno bilo ljudi sa čak 17 različitih kombinacija ideograma.

Pedantne Tanake su zabilježili da je vest o njihovom oktobarskom uspjehu objavljena u čak 44 zemlje na 24 različita jezika, što je, pokazalo se, bilo po njih pogubno, budući da se o njihovom rekordu čulo i u Srbiji.

Interesantno je, međutim, da mada su Tanake odlučne da obore rekord Milica, predsjednik njihovog udruženja istovremeno njima i svim drugim ljudima širom svijeta koji pojseduju obično, neupadljivo ime nudi povezivanje i saradnju. On, naime, ima ideju da oformi Međunarodno udruženje imenjaka mada je svjestan da bi rad u tom smjeru vrlo brzo mogao da Hirokazu Tanake potisne na Ginisovoj ljestvici, jer se u bitku za svjetski rekord još uvek nisu uključile mnoge osobe koje imaju često ime, a u trku za prvo mjesto još se nisu uključili mnogoljudni narodi poput Kineza i Hindusa, pa i Koreanaca, koji, mada nisu baš toliko brojni, jesu poznati po tome što kao narod imaju vrlo mali broj različitih prezimena, zbog čega je među njima puno imenjaka. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana