Za tri dana rada u džepu spoljnih saradnika u institucijama BiH mjesečna plata

Vedrana Kulaga
Za tri dana rada u džepu spoljnih saradnika u institucijama BiH mjesečna plata

Sarajevo - Angažman spoljnih saradnika u institucijama BiH provjeren je način za isisavanje novca poreskih obveznika, a revizori su pregledajući poslovne knjige iz 2016. godine utvrdili da su pojedini kadrovi za tri dana posla plaćani kao da su radili pun mjesec, a pod krovom mnogobrojnih agencija bilo je mjesta i za penzionere i domaćice.

Revizori Kancelarije za reviziju institucija BiH su, između ostalih, nepravilnosti otkrili u Agenciji za statistiku BiH i to kada je riječ o stimulacijama i angažmanu spoljnih saradnika. Kod nekih ugovora o djelu utvrđeno je da odstoje neusaglašenosti između datuma ugovora i roka za završetak posla i perioda za koji je utvrđena naknada.

- Iz jednog primjera je vidljivo da su ugovori za obavljanje telefonskog intervjuisanja zaključeni 18. maja 2016. godine sa rokom završetka poslova do 20. maja, a naknada je utvrđena na mjesečnom nivou - naveli su revizori.

Nelogičnosti kod ugovora sklapanih sa spoljnim saradnicima bilo je i lani, kao i tokom ranijih godina u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH. Za ugovore o djelu potrošeno je 260.967 KM, a po tom osnovu angažovano je 47 osoba.

- U Ministarstvu je putem ugovora o djelu povremeno angažovano 16 prevodilaca, pet konsultanata, po jedan procjenitelj, vještak,

kulturno-umjetnička agencija, advokat, asistent, lektor, ekspert, ali i domaćica - naveli su revizori.

Sličnih problema imala je i Agencija za državnu službu BiH, a njenom rukovodstvu je skrenuta pažnja da ta institucija mora biti predvodnik u poštovanju pravila prilikom zapošljavanja.

Agencija je, naime, tokom 2016. godine angažovala spoljne saradnike po ugovoru o djelu, a izdaci za njihov angažman su u odnosu na godinu ranije povećani za 40 odsto.

- Po tom ugovoru lani su bile angažovane tri osobe i to na poslovima definisanim sistematizacijom radnih mjesta, a za koje je isplaćeno ukupno 28.375 KM. Tačnije, dva lica bila su angažovana za poslove obuke državnih službenika. Važećim pravilnikom o sistematizaciji za obavljanje ovih poslova predviđeno je jedno radno mjesto koje je i popunjeno - navedeno je u izvještaju.

Agencija je od septembra po ugovoru o djelu angažovala i penzionisanog, dotadašnjeg šefa odsjeka, za čiji rad je ugovorila mjesečnu neto naknadu od čak 1.950 KM.

- Uzimajući u obzir nadležnosti agencije i, shodno tome, njenu ulogu u procesu zapošljavanja u institucijama BiH, smatramo da agencija ima posebnu odgovornost u pogledu pravilnog postupanja kada je u pitanju primjena regulatornog okvira o zapošljavanju. Smatramo da je potrebno preduzeti aktivnosti na preispitivanju potrebe angažmana spoljnih saradnika na poslovima sistematizovanih radnih mjesta, a ako do tih angažmana i dođe, za poslove koji nisu stalnog karaktera potrebno je naknadu po istim utvrđivati na realnoj osnovi - naglašeno je u izvještaju.

Godišnji izvještaj o izvršenju budžeta institucija BiH za 2016. godinu dobio je revizorsko mišljenje za rezervom. Uz taj izvještaj objavljen je i izvještaj o ključnim preporukama i nalazima revizije iz kojeg je vidljivo da većina propusta nije od juče i da se godinama ponavljaju.

Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Milica Marković kaže da za sve propuste u radu institucija BiH i nedomaćinsku potrošnju novca treba da odgovara vladajuća koalicija na nivou BiH koju čine SDS, SDA i HDZ. 

- Njihovi kadrovi upravljaju institucijama u kojima su utvrđeni propusti. Nažalost, u posljednje tri-četiri godine sve primjedbe revizora su samo mrtvo slovo na papiru, jer niko nije kažnjen za malverzacije i propuste. Svi revizorski izvještaji u kojima su utvrđene nelogičnosti i razni drugi propusti, nakon razmatranja u Parlamentu, treba da budu proslijeđeni Tužilaštvu BiH - istakla je Markovićeva.

Napominje da još nikada nismo čuli da je po tom osnovu pokrenut neki postupak.

- Niko nije odgovarao i niko nije potezao tu odgovornost. Ne treba zatvarati oči pred propustima - kazala je Markovićeva.

Putovanja

Nepravilnosti su uočene i u Ministarstvu civilnih poslova BiH, uglavnom u vezi sa putovanjima koja su izvukla iz budžeta 233.472 KM.

- Uvidom u putne naloge i u evidencije o prisustvu na poslu koje su osnov za obračun plata, uočene su neusklađenosti. Naime, uočeno je, na bazi uzorka, da ima slučajeva da su istom licu za iste dane evidentirani i službeni put i prisustvo na poslu - naveli su revizori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana