Najmanje 12 poginulih u bombaškim napadima na kampove za raseljene

Tanjug
Najmanje 12 poginulih u bombaškim napadima na kampove za raseljene

KINŠASA- Najmanje 12 ljudi, uključujući decu, poginulo je u dvije eksplozije bombi koje su pogodile dva kampa za raseljena lica u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo (DRC), saopštili su vladini zvaničnici, Ujedinjene nacije i grupa za pomoć.

Eksplozije su u petak pogodile kampove u Lak Vertu i Mugungi, u blizini grada Goma, glavnog grada provincije Severni Kivu, navodi se u saopštenju UN.

Napadi, u kojima je povrijeđeno najmanje 20 ljudi, predstavljaju "flagrantno kršenje ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava i mogu predstavljati ratni zločin", navodi se u saopštenju.

Vojska Konga i Sjedinjene Američke Države optužile su vojsku u susjednoj Ruandi i pobunjeničku grupu M23 da stoje iza napada u pokušaju da kontroliše rudnike i mineralne resurse. Grupa je negirala bilo kakvu ulogu u napadima, prenosi Al džazira.

Portparol vojske DRC rekao je da su napadi odmazda za ranije napade Konga na položaje ruandske vojske u kojima je uništeno oružje i municija.

Intenziviranje borbi u istočnom Kongu primoralo je stotine hiljada civila da pobjegnu iz susjednih gradova ka Gomi, koja se nalazi između jezera Kivu i granice sa Ruandom i u velikoj mjeri je odsječena od unutrašnjosti zemlje.

Međunarodna dobrotvorna organizacija "Sve the Children" saopštila je da su u jednom od kampova granate pale u blizini prometne pijace, pri čemu je povrijeđeno na desetine ljudi, uglavnom žena i djece, dok je konačan broj poginulih ostao nepoznat.

Predsednik Konga Feliks Čisekedi, koji se u trenutku napada nalazio u Evropi,  odlučio je da se vrati kući u petak nakon bombaških napada, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.

Čisekedi više puta podvukao da Ruanda destabilizuje DRC podržavajući pobunjenike M23.

Bombaški napadi su uslijedili nakon što je militantna grupa zauzela strateški rudarski grad Rubaja ove nedelje.

U gradu se nalaze nalazišta tantala, koji se dobija iz koltana, ključne komponente u proizvodnji pametnih telefona.

Osuđujući napad, portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler rekao je da je "od suštinskog značaja da sve države poštuju suverenitet i teritorijalni integritet drugih država".

Francuski predsjednik Emanuel Makron istakao je da Ruanda mora da prekine svoju podršku M23, tokom zajedničke konferencije za novinare sa Čisekedijem u Parizu ove nedjelje.

Oko šest miliona ljudi je ubijeno od izbijanja nasilja 1996. godine, a sedam miliona je raseljeno, od kojih mnogi nemaju pristup pomoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana