Foto: Strujni udar
Iako se građani u Republici Srpskoj nisu oporavili od poskupljenja struje koje je uslijedilo početkom ove godine, nadležni u Srpskoj, odnosno u "Elektroprivredi RS" adresirali su zahtjev Vladi koji se odnosi na novi udar na kućne budžete stanovnika.
Sada je to duplo više u odnosu na korekcije koje su uslijedile od januara. Pa, ni manje ni više nego su sada izračunali i zatražili da struja poskupi za 20 odsto. Okruglo toliko.
I kao uvijek do sada, služe se onom rečenicom da je električna energija u Srpskoj najjeftinija u regionu i Evropi te da će ostati takva i nakon svakog poskupljenja. Niko od njih usput ne spominje da su plate u Srpskoj najniže u okruženju, Evropi. Tu apsurdnu rečenicu nadležni spominju kada god nešto poskupljuje na domaćem tržištu. Takav slučaj imali smo prije nekoliko dana kada je riječ o zahtjevu za novo poskupljenje vode u Banjaluci. I tada je građanima najvećeg grada Srpske poručeno da će i nakon najavljenih korekcija imati i dalje jednu od najnižih cijena vode u BiH i regionu. Tu rečenicu svi ponavljaju, kao papagaji. Upamtili nju i koriste je kao opravdanje za svako poskupljenje, ne iznoseći argumente i analize koje potvrđuju da je to tako.
Sramotno je i ponižavajuće što uvijek kada im zatreba para u njihovoj kasi zavlače ruku u džep građana. Za tim posezanjem sada su krenuli sve češće. Nema jednom godišnje, već dva puta. A sigurno će u dogledno vrijeme biti i više, odnosno sve češće u toku jedne godine nadležni će zavlačiti ruku u novčanik građana ako u obzir uzmemo u koju su brzinu ubacili. I neće sigurno povući ručnu.
Glavni krivci za sve te pogubne scenarije su niko drugi do rukovodioci javnih preduzeća. Nije suša, kako pojedini tvrde. Ni neka buduća godišnja vremenska prognoza. Od direktora postali su meteorolozi, pa već prognoziraju neku sušnu godinu koja bi se mogla odraziti negativno na hidrologiju.
Neće ti priznati da su stranačka i rodbinska upošljavanja ostavila nesagledive posljedice na javna preduzeća i dovela ih na ivicu opstanka. To je glavni razlog zašto nadležni danas preko leđa građana krpe rupe u budžetima javnih preduzeća. I neće sigurno stati. A građani neće imati drugog izbora nego da plate račune koji im redovno stižu na naplatu. U suprotnom, ako to ne urade, biće ekspresno skinuti sa elektro, vodovodne ili neme druge mreže.
Međutim, kojim tempom su krenuli da koriguju cjenovnike, u dogledno vrijeme imaćemo najskuplju struju i vodu u regionu, Evropi, ali i šire. Time će nazovidirektori ostati bez one čuvene rečenice kojom su do sada pravdali sva poskupljenja. Ali smišljaju ti nove razloge za poremećaje na tržištu. Izgleda da im je to jedini posao.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike