• Novosti
  • Stav

Starosna penzija

Piše: Danijela Bajić 20.03.2025 09:28
Foto: GS

Ako za pet godina vidite starca na građevini ili kako radi za CNC mašinom, bez čuđenja, molim. To će, uvjeravaju nas nadležni, u to vrijeme biti sasvim normalno.

Ono što sad ne izgleda baš tako u fazi je planiranja, a izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju dobijaju konačne obrise. Šta je ono što trenutno znamo?

To da ćemo u starosnu penziju ići dvije godine stariji nego inače i da će nam snovi o odmoru i potpunoj tjelesnoj i duhovnoj predaji sebi, unucima i ležaljki okačenoj između dvije šljive potrajati za nijansu duže.

Znamo i razloge za jedan takav nesrećan splet okolnosti, ode nam radno sposobno stanovništvo u inostranstvo pa moramo da "pozajmimo" radno nesposobno koje ćemo da predstavimo kao "još malo sposobno".

Pitanje je zapravo koliko se na ovaj način može "uštinuti" od sistema na uštrb spasa propale privrede, jer je broj penzionera i radnika skoro pa isti.

Na isti način se postavlja pitanje o tome koliko privreda može da se nosi sa tim i takvim radnicima. Na stranu iskustvo, ali refleksi, brzina i pravovremene reakcije su nešto što se u današnjoj industriji i te kako cijeni. Nije isto kad vam viljuškar vozi neko sa 25 ili neko sa 67 godina.

Razumljiva je dobra volja onih koji bi da sistem bolje profunkcioniše i, bar u sferi želja, čestitki i pozdrava ne bi trebalo mnogo da im zamjerimo. Međutim, po običaju kucaju na pogrešna vrata.

Očigledan je trend produžavanja životnog vijeka širom svijeta. Od 2000. do 2019. godine, globalni prosječni životni vijek povećao se sa 67 na 73 godine. Do 2050. godine očekuje se da će jedna od šest osoba širom svijeta biti stara 65 ili više godina.

Sa globalnim porastom prosječnog životnog vijeka, problemima sa društvenim sigurnosnim mrežama i povećanjem troškova života penzija od 65 godine postaje neostvariva za mnoge ljude.

Međutim, ako se saberu kritike iz raznoraznih analiza, opozicionih pres-konferencija ili komentara na portalima koji okupljaju srpsku dijasporu možemo da zaključimo samo jedno.

Problem će biti riješen samo onda kad se pronađe modus operandi za stopiranje odlazaka, a u isto vrijeme i podsticanje povratka onih koji već dugo rade za strane gazde.

Teško da će se iko vratiti nazad ako zna da će kod kuće morati da crnči još 24 mjeseca do penzije. Gotovo sigurno će ostati preko i za isti period uzeti tri-četiri puta veći novac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.