Prvi april

Veljko Zeljković
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Prvi april

Rat u Ukrajini je završen. Evropska unija je odlučila da ukine sve dosadašnje sankcije Rusiji, otvori gasovod "Sjeverni tok" te 800 milijardi evra, koliko je bilo planirano da bude uloženo u naoružavanje i militarizaciju, preusmjeri u socijalni i ekonomski sektor.

S tim se složio i generalni sekretar NATO-a Mark Rute, obećavajući da se ovaj vojni savez neće više širiti ka istoku. Saopštio je i da neće više biti glavni ratnohuškač i lobista vojno-industrijskog kompleksa, između redova poručujući da je možda došlo i vrijeme da NATO prestane da postoji, jer je izgubio svaki smisao svog hladnoratovskog postojanja.

Interesantno, u Berlinu i Briselu su na police vraćene čak i knjige Dostojevskog, a u Talinu je "premijerno" izveden balet "Labudovo jezero".

U Londonu su otišli korak dalje, navodeći da će u univerzitetske biblioteke vratiti Orvelove knjige. I nije to jedna novost iz ove ostrvske države. Britanski premijer je saopštio da se MI6 više neće miješati u unutrašnja pitanja drugih zemalja. Poručili su da je imperijalizam mrtav te da odustaju od viševjekovne kolonijalističke politike koju su vijekovima sprovodili od Afrike, preko Bliskog istoka, do Balkana.

Sličnu odluku donijeli su i u Njemačkoj, poručujući da na Balkan više neće gledati kao na rezervat kužnih i međunarodni protektorat. Kristijan Šmit je priznao da je sve vrijeme radio mimo odluke Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija te da je imao zadatak da sruši Republiku Srpsku. Tako nešto su konačno priznali i u Sarajevu, iz kojeg je poručeno da neće više koristiti Ustavni sud i Sud BiH za obračun sa Republikom Srpskom i njeno institucionalno derogiranje.

Građani su dočekali da plata pokriva sindikalnu potrošačku korpu. Svečano je otvorena i hidroelektrana "Buk Bijela", a hrvatski narod konačno je izabrao svog kandidata u Predsjedništvo BiH. Željko Komšić je saopštio da se povlači iz politike, jer nema više izbornu podršku Bošnjaka. U Srbiji se studenti vratili na nastavu.

S druge strane svijeta još jedna dobra vijest - Palestinci dobili državu. Ratne sjekire su zakopane sa Izraelom. Mirovni pakt napravljen je i između Tel Aviva i Teherana. Iz Vašingtona su dali zeleno svjetlo za ujedinjenje Kine i Tajvana, a iz Japana su od Vašingtona zatražili da im se izvine zbog Hirošime i Nagasakija. Nakon 56 godina zajednička ekipa astronauta uspjela je ponovo da se spusti na Mjesec.

Dobrih vijesti je bilo i u sportu. Partizan je konačno uspio da prođe grupnu fazu takmičenja, a Nikola Jokić ponovo je osvojio MVP titulu u trci sa Aleksanderom iz Oklahome. Đoković je, na žalost fanova, odlučio da se povuče.

To bi bile najvažnije vijesti za 1. april, Međunarodni dan šale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.