
Klupko se nekako mora razmotati jer u sagi "poskupljenja" svako od aktera i dalje gura po svom. Tu se, naravno, prvenstveno misli na nadležne koji još nisu našli spasonosno rješenje za divljanje cijena na tržištu, ali i poskupljenja usluga i osnovnih životnih namirnica.
Međutim, ako ostavimo po strani lične revolte i ne baš lijepe epitete na društvenim mrežama za, recimo, frizere i njihovih, u najboljem slučaju, 14 KM za šišanje, građani su odavno i kolektivno prešli u akciju, tako da je na sceni u posljednjih nekoliko sedmica treći krug bojkota trgovina i supermarketa.
Gotovo sigurno je da vlasnici radnji nisu imuni na minuse, bez obzira na ne baš tako masovan odziv na bojkot. Međutim, o ustupcima se ili ne razmišlja ili se pobunjenim građanima na kašičicu izlazi u susret.
Tačno je da su plate u proteklom periodu donekle rasle, nije da nisu. Međutim, to je i dalje nesrazmjeran rast u odnosu na povećanje cijena. Nova godina je donijela novi talas poskupljenja. U decembru su skočile cijene ulja na policama marketa, ali i cijene povrća.
U rafineriji ulja kao razlog za posljednju korekciju cijena navode nedostatak domaće sirovine, ali i kretanja na svjetskom tržištu, a zbog svakodnevnih poskupljenja pravi luksuz postaje i jutarnje ispijanje šoljice kafe. O lagodnom životu bez svakodnevnih poskupljenja stanovnici mogu samo sanjati, jer je logika trgovaca jasna - svaki drugi dan cijene se podižu za nekoliko feninga da se krađa manje primijeti.
Jedini spas potrošači, kao nosioci nezvanične titule "mađioničari preživljavanja", vide u oštrijoj intervenciji nadležnih institucija koje bi adekvatnim kaznenim mjerama prisilile trgovce da robu prodaju po korektnijim cijenama, jer se određen broj trgovaca na taj način enormno obogatio.
Svi ovi bojkoti treba da budu opomena za sve u ovoj zemlji, gdje je potrebno da se donesu određeni zakoni koji će ograničiti marže na duži period, a ne samo na dva ili tri mjeseca.
Tako su se federalne vlasti odlučile na novo, prošireno "zaključavanje cijena" sa spiskom od 65 proizvoda za koje je cijena snižena i zacementirana. U Srpskoj su pojačani inspekcijski nadzori trgovačkih lanaca i supermarketa, a najavljuju se i mjere kojima će se uvesti nulta marža za određene grupe proizvoda.
Hoće li biti vajde? Možda i hoće, ali teško da će se zbog zaključavanja cijena i nultih marži bilo ko u uslužnoj djelatnosti počešati po glavi.
Cijene će ostati iste, a mi ćemo malo duže biti čupaviji, gledajući da poskupljenje "prebijemo" tako što periode između dva šišanja produžimo više nego što bi to u normalnijim vremenima bio slučaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.