Ђоковић га обожава: Ово поврће је еликсир здравља!

GS
Foto: Telegram/AP

Целер садржи врло мало засићених масти и холестерола. У исхрани се користе корijен, стабљика и лист, а посљедњих година стекао је велику популарност.

Целер је двогодишња зељаста биљка са меснатим и вретенастим коријеном који понекад може бити гомољаст. Стабљика му је разграната и достиже висину од 40 до 80 центиметара. Тамнозелени и сјајни листови су крупни и перасто подијељени, док су листићи клинасти, урезани и на врху назубљени.

Кугласти плод је ребраст. Некада се вјеровало да целер повећава сексуалну моћ. Данас је познато да промовише успјешан метаболизам. Богат је лимоненом, есенцијалним и масним уљима.

Слатки, дебељушкасти коријен целера најчешће се користи за припрему салата, варива или као зачин за супе и варива. Као зачин служе стабљике и листови који имају јак ароматичан мирис. Биљка задржава свој специфичан мирис и након сушења. Дивљи целер се ријетко користи због свог јаког и непријатног мириса, преноси Еспресо.

Станиште: Целер расте као самоникла и култивисана биљка, а гаји се у повртњацима. Самоникло расте на приморју и влажним предјелима готово цијеле Европе, а има је и на другим континентима. Баштенски или питоми целер се сматра веома важном љековитом биљком.

Љековити дио биљке: коријен целера

Љековито дејство: за ублажавање астме, плућног катара, промуклости, болести нерава, уринарног тракта, бубрега, гихта, реуме, побољшања апетита, отклањања сметњи у варењу, прекомјерне гојазности, грчева у грудима удружених са осјећајем страха, надимања , слабост стомака и болести које су узроковане недостатком основних материја потребних организму. Исто тако, целер побољшава крв и циркулацију крви.

Чај од целера против реуме

40 грама листова целера прокувајте неколико минута у литру воде. Стоји поклопљено док се не охлади. Проциједити и пити млако неколико пута дневно неколико недјеља.

Целер против болести бубрега

Против бубрежних тегоба сок од свјежег листа целера треба пити сам, са медом или као алкохолни раствор – 30 капи дневно.

Иначе, добро је знати да је целер изузетно погодан за гајење у теглама. Пуно листова треба редовно чупати да би биљке ојачале и интензивирале њихов раст.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана