Вишковић: Борба свим дипломатским средствима против резолуције

Срна
Вишковић: Борба свим дипломатским средствима против резолуције

БАЊАЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да доста земаља схвата штетност доношења резолуције о Сребреници, против које се српски народ мора борити свим дипломатским средствима јер је њен циљ етикетирање српског народа, па након тога коначни обрачун са Републиком Српском.

-Без обзира на то колико били мали, показаћемо нашу моћ и колики је број слободарских земаља у свијету. Преостаје нам да се бранимо истином, због 3.500 српских жртава у околини Сребренице, као и због једностраног приступа да су Срби једини кривци у БиХ - рекао је Вишковић у васкршњем интервјуу за Срну.

Након с приједлога Велике Британије из 2015. године која је дала на усвајање Савјету безбједности УН резолуцију о Сребреници, Вишковић је рекао да ће само неколико година послије, на иницијативу Њемачке и Руанде, у Генералној скупштини УН бити дата на гласање још једна резолуција.

-Није ни мало лака ситуација, али морамо се борити свим дипломатским средствима - нагласио је Вишковић.

Он је подсјетио да је недавно у Народној скупштини усвојен извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године, гдје је речено да није било геноцида.

- То нисмо рекли ми, већ најцјењенији стручњаци из тих области - нагласио је Вишковић.

Он је истакао да су се, од када се повела прича о резолуцији, јавили многи стручњаци широм свијета и поручили шта мисле о томе, али неке земље као да не желе то да чују.

-Оне имају свој циљ и очигледно ће се урадити све да га остваре, али на нама је да се боримо против тога. Има доста земаља које схватају штетност доношења овакве резолуције и да би то у свијету могло донијети много негативних посљедица. Желим да захвалим предсједнику Србије Александру Вучићу који се на све начине бори да српски народ не буде етикетиран, али и осталим пријатељским земљама које су на страни истине и правде - рекао је Вишковић.

Истакао је да ће Сабор Србије и Републике Српске биће прилика да о“купимо нашу политичку елиту, српске представнике из Црне Горе, са Косова и Метохије и из дијаспоре, као и представнике Српске православне цркве и да изразимо наше српске вриједности.

Он је истакао да ће на сабору бити ријечи о тренутној ситуацији у којој се налази српски народ и донесене одређене одлуке којима се желе заштитити српски идентитет, језик и вјера.

-Имам велика очекивања од сабора. Изузетно нам је важна саборност и јединство у овим тешким тренуцима за наш народ, који се суочава са бројним изазовима. Зато је важно да се Срби, ма гдје живјели, држе заједно и додатно се уједине - рекао је Вишковић.

Он је рекао да жели јаку и стабилну матицу Србију, која је гарант Дејтонског мировног споразума, а када је тако онда је лакше и Републици Српској.

-Такође, желимо да Срби буду заштићени и у Ф БиХ, Словенији, Хрватској, али и Црној Гори. Наравно, након што су предсједници Србије Александар Вучић и Српске Милорад Додик најавили овај сабор, одмах су се наши појединци који су причали негативно о њему, али желим рећи да ово није усмјерено ни против кога. Сасвим је нормално да се један народ држи заједно и да на сабору изразимо наше вриједности, а то желимо и другима - поручио је премијер Српске.

Изборни закон реакција

Вишковић је рекао да Српска има право на свој Изборни закон на основу Устава и свих позитивних законских рјешења.

-Изборни закон Републике Српске је реакција, јер заиста немамо друго рјешење. Налазимо се у неравноправној и изузетно тешкој борби, те се морамо правним средствима борити против свих атака и неправде која је усмјерена према Републици Српској - рекао је Вишковић.

Он је истакао да у преамбули Устава, као и у преамбули Изборног закона БиХ пише да ентитети имају право да спроводе изборе за ниво предсједника, потпредсједника Републике Српске, за посланике Народне скупштине, начелнике, градоначелнике и одборнике, те да ЦИК БиХ спроводи изборе само за Предсједништво БиХ и за Парламентарну скупштину БиХ.

Вишковић је рекао да је кривични поступак против предсједника Додика у потпуности оголио начин на који функционише данашња БиХ јер је у најгорем колонијалном маниру, тај поступак покренут под отвореним и недвомисленим притиском човјека који за себе тврди да представља институцију високог представника у БиХ.

-Чињеница је да он (Кристијан Шмит) нема легитимитет да сједи у фотељи високог представника, с обзиром на то да га није потврдио Савјет безбједности УН . рекао је Вишковић.

Кад је ријеч о правосуђу, а посебно Суду и Тужилаштву БиХ, Вишковић каже да је јасно да је оно под директном извршном контролом Кристијана Шмита, што се показало управо на покретању кривичног поступка против Додика.

-Да се послужим народном пословицом „куд Шмит оком, ту суд скоком“. Свака прича о `независности правосуђа` ту почиње и завршава. Ако имате колонијалног управника који отворено издаје налоге тужиоцима и судијама, са циљем задате агенде да Додика треба уклонити из политичког живота, онда о каквом правосуђу ми уопште причамо -  упитао је премијер Српске.

Јасно је, каже он, да је Шмит само извршилац те агенде, баш као и људи у правосуђу којим издаје задатке.

Предсједник Владе Републике рекао је и да је Српска финансијски стабилна и да на вријеме испуњава све своје обавезе - пензије, плате и социјална давања исплаћују се у предвиђеним роковима.

Вишковић је рекао да је усвојен Приједлог програма јавних инвестиција за период 2024-2026. година, када су у Републици Српској уговорене инвестиције од 2,8 милијарде КМ, и то у секторима енергетике, саобраћаја, здравства и пољопривреде.

 

Он је рекао да су највећа улагања у пројекат изградња ХЕ "Бук Бијела" у оквиру "Хидроелектроенергетског система Горња Дрина", изградња ХЕ "Дабар" и ХЕ на ријеци Бистрици.

Он је навео да су потврђени приоритетни пројекти који ће бити финансирани ове године, те одређена листа од њих 16 укупне вриједности 62,3 милиона КМ.

Плата

Вишковић је рекао да је поносан што је било довољно унутрашње снаге и политичке подршке за повећање најниже плате у Српској на 900 КМ, а први показатељи са терена говоре да је Влада с правом ушла у ову причу.

-Наравно, увијек ће бити оних што ће се бунити, што ће тврдити да ће се угасити силна радна мјеста и слично. Али, кад већ причате о томе, дајте неке чврсте, конкретне аргументе. Колико радних мјеста је нестало у ова четири мјесеца, откако се примјењује нови износ минималне плате? Ко је то отпуштен због тога? Кад смо доносили ову одлуку, ми смо врло детаљно разрадили све могуће сценарије и, како је вријемо показало, били смо потпуно у праву кад смо се одлучили на овај корак - рекао је Вишковић.

Он је рекао да лично осјећа сатисфакцију због те одлуке.

-Ако ћемо лично, да, осјећам сатисфакцију због тога што је минималац удвостручен у мом мандату на челу Владе и што смо, овим путем, смањили простор за разне манипулације којим смо свједочили свих година - рекао је Вишковић.

Имајући у виду да се дио послодавца није сагласио са одлуком о најнижој плати, Вишковић је рекао да не постоји ниједна одлука око које ће увијек постојати консензус заинтересованих страна, и не треба имати заблуда о томе.

-У причи о најнижој плати, ми смо, као Влада, имали задатак да пронађемо компромисно рјешење између интереса радника и послодаваца, те процијенимо шта је најбоље за Републику. Као Влада, преузели смо политички и економски ризик те одлуке, свјесни да нико до краја неће бити задовољан. Међутим, није мој посао да некога учиним задовољним, него да урадим оно што је најбоље за народ и државу - рекао је Вишковић.

Вишковић је истакао да је рад на изради социјалне карте у пуном јеку, напредује веома добро и да вјерује да ће овај веома важан пројекат бити завршен у што краћем року, много брже него што је урађено у неким другим земљама.

Он је истакао да је израда социјалне карте од огромног значаја, како за грађане Српске, тако и за систем у цјелини, те је један од приоритета у овом тренутку јер ће систем да препозна и идентификује социјално угрожене грађане и искључиво према њима усмјери своју социјалну политику.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана