Срби у Посавском кантону не одустају: Не може прелаз у БиХ бити назван по мјесту у Хрватској

Ведрана Кулага Симић
Срби у Посавском кантону не одустају: Не може прелаз у БиХ бити назван по мјесту у Хрватској

ОЏАК - Сага о називу новоизграђеног граничног прелаза на територији Оџака, започета дан пред свечано отварање када су се Срби у Посавком кантону побунили јер је назван “Свилај” се наставља, након сазнања да је то тек радна верзија и да ће право име бити дефинисано споразумом између БиХ и Хрватске.

Изградња моста Свилај преко Саве започета је у септембру 2016, а званично је отворен крајем септембра, у присуству домаћих и званичника из ЕУ. 

Управо тада је услиједила реакција представника српског народа у Посавском кантону који су најавили да ће затражити оцјену уставности назива граничног прелаза на том подручју. Упориште за то, тврде, лежи у књигама које недвосмислено показују да комплетан прелаз, уз терминале и остале објекте, стоји на катастарској општини Нови Град, односно мјесној заједници која је највеће српско повратничко мјесто у том кантону.

Због ситуације на терену су, ипак, прво путем овлашћеног заступника, од Министарства безбједности БиХ, затражили информације на који начин, односно којом одлуком, је прелаз добио назив “Свилај”. У одговору министра Селме Цикотића пише да је радни назив моста и прелаза “Свилај - Доњи Свилај” у употреби већ неколико година. Тај назив је, наводе, користило Министарство комуникација и транспорта БиХ током израде пројектне документације за мост и на основу одобрења органа локалне управе за његову изградњу, а потом и Управе за индиректно опорезивање за документацију и изградњу међународног граничног прелаза.

- Стални назив моста и граничног прелаза биће дефинисани билатералним уговором између БиХ и Хрватске о граничним прелазима, када уговорне стране сачине и ратификују тај акт - навео је Цикотић.

Предсједник Српског грађанског удружења Посавина Дамир Иветић каже за “Глас” да су евидентне неправилности на терену када је ријеч о називу граничног прелаза на територији Оџака.

- Када смо прије неколико мјесеци указивали на неправилности неки су то дочекали са осудом. Сада долазимо до докумената на којима је видљиво да у ствари не постоји назив прелаза “Свилај”, већ да је то радна верзија која је настала од нижеразредних и неписмених службеника - истакао је Иветић.

Када смо прије неколико мјесеци указивали на неправилности, неки су то дочекали са осудом. Сада долазимо до докумената на којима је видљиво да у ствари не постоји назив прелаза “Свилај”, већ да је то радна верзија, порука Срба из Посавине

Подвлачи да назив Свилај не може бити у БиХ јер не постоји ни насељено мјесто с таквим називом.

- Постоје насељена мјеста Горњи Свилај и Доњи Свилај, а сам назив Свилај је за насељено мјесто у Хрватској. Не можемо давати назив прелаза у БиХ по насељеном мјесту с друге стране Саве. Друга неправда јесте то што је комплетан прелаз на катастарској општини Нови Град и нема ниједне додирне тачке са Свилајем у Хрватској - навео је Иветић.

С обзиром на то да се, према закону, стални назив дефинише билатералним споразумом инсистираће на измјени назива.

- Једини прави и исправни назив јесте Нови Град - Свилај. У одговору министра Цикотића стоји радна верзија преграничног прелаза Свилај - Доњи Свилај, иако, су све табле и путокази и знакови постављени с називом ГП Свилај. Ипак, ми ћемо истрајати знамо да је правда спора, али достижна - рекао је Иветић, додајући да ће у наредним данима о свему обавијестити и министра комуникација и транспорта Војина Митровића и предсједавајућег Савјета министара Зорана Тегелтију, те затражити заштиту српских интереса.

Контакт-тачка

Прекогранични мост Свилај дио је дионице коридора 5Ц чију је изградњу финансирала ЕУ са 24,5 милиона евра у бесповратним средствима путем Инвестиционог фонда за западни Балкан, као и Европска банка за обнову и развој и Европска инвестициона банка са 67 милиона евра у зајмовима. Мост преко Саве уједно је и контактна тачка аутопутне мреже Хрватске и БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана