Служен парастос Србима страдалим у геноциду у вријеме НДХ

Срна
Служен парастос Србима страдалим у геноциду у вријеме НДХ

Београд - У Цркви Светог Марка у Београду данас је први пут служен парастос поводом 75 година од геноцида над Србима у Независној Држави Хрватској /НДХ/.

Генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир рекао је новинарима да је повод за парастос сјећање на илиндански покољ Срба од априла до августа 1941. године на подручју НДХ, али и страдања Срба до краја Другог свјетског рата.


Будимир је истакао да још нема прецизног броја жртава, чак ни за Јасеновац, као највећи логор смрти у НДХ, те да би били потребни сати да би се побројали сви злочини почињени над Србима у то вријеме.

"Поменућу само Велебит и Јадовно као велика мјеста страдања за вријеме НДХ, гдје је за три до четири мјесеца страдало око 70.000 Срба", додао је Будимир и оцијенио да је жалосно то што се данас у Хрватској поново оживљава идеологија НДХ.

Будимир је новинарима испред Цркве Светог Марка у Београду рекао да се уочи 21 године од акције хрватске војске и полиције "Олуја" може констатовати да ниједан од наслијеђених проблема није ријешен.

"Док то не почне да се рјешава, неће бити позитивних помака, иако су Срби очекивали да ће Хрватска уласком у ЕУ прихватити и стандарде Уније, што се, нажалост, није догодило", додао је Будимир.

Међу бројним подацима о геноциду над Србима извршеном у НДХ, посебно потресан примјер о континуитету уништавања српског народа представља прича о потпуном уништењу српског мјеста Дивосело код Госпића.

Усташе су око Илиндана 1941. године поклале и у јаме Велебита бациле 908 од око 3.000 становника тог мјеста који су покушали да се спасу бјежећи на Велебит.

Богдан Почуча из села Дивосело оцијенио је да је то мјесто јединствен примјер страдања српског живља у вријеме НДХ.

То село је прије Другог свјетског рата било напредно, имало је и школу, а током рата страдало је око 60 одсто мјештана, међу којима је 386 дјеце животне доби од једне до 14 година.

Почуча је у усташком пиру на Дивосело изгубио мајку која је имала 32 године, сестру предшколског узраста и брата од три године.

Како је рекао новинарима, шесторо његових укућана је 5. августа 1941. године бачено живо у јаму у Јадовно, а тих дана страдало је и 27-оро његових најрођенијих.

Тада је имао осам година и из масакра се извукао случајно с оцем.

Он је истакао да је оно што је преостало од Дивосела потпуно уништено у хрватској акцији "Медачки џеп" 1993. године и да сада то мјесто нема становника.

Данашњем парастосу присуствовало је 50-ак Срба из тих крајева и њихови потомци.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана