Обнова моста у Новом Граду диже рампу за теретњаке
САРАЈЕВО, НОВИ ГРАД - БиХ је припремила споразум о реконструкцији моста који преко Уне спаја Нови Град и Двор у сусједној Хрватској, што је предуслов да тамошњи гранични прелаз поново буде отворен и за теретни саобраћај, на чему многи инсистирају дуже од осам година.
Општине, привредници и становништво штету трпе од 1. јула 2013. године, када је Хрватска постала пуноправна чланица ЕУ, јер су на снагу ступили нови прописи о граничним прелазима и пограничном промету. Највећи проблем је управо “стоп” који је постављен на прелазу за теретна возила, чиме је додатно отежана ситуација привредницима из Новог Града, других општина приједорске регије и самог Двора, којима је тај прелаз најближи.
Иако се већ у неколико наврата чинило да су БиХ и Хрватска на корак до договора о прекатегоризацији прелаза, до тога није дошло, а у Новом Граду су чак били посумњали да блокада има везе и са изградњом одлагалишта отпада на Трговској гори, на подручја Двора, против чега је БиХ. Као један од посљедњих услова за отварање прелаза за теретњаке је помињана санација моста, да би могао да сигурно поднесе тај транспорт.
Како би се премостили отворени проблеми, а на основу ранијих разговора са хрватским властима, Министарство комуникација и транспорта БиХ је припремило и у фазу консултација упутило нацрт споразума са Хрватском, којим је дефинисана реконструкција моста. Стављањем потписа обје стране на тај акт били би регулисани односи и обавезе да би посао био завршен у догледно вријеме, а све да би обезбиједили сталан и несметан транспорт робе и путника, односно да гранични прелаз буде отворен за међународни робни транспорт. Споразумом, како наводе у Министарству комуникација и транспорта БиХ, дефинисан је начин спровођења поступака јавних набавки за израду пројектне документације, извођења радова и стручног надзора те начин финансирања, а предвиђена је обнова стубова, коловоза, пјешачког дијела, ивичњака, расвјете, саобраћајне сигнализације и других ствари на мосту и у околини. Пројектну документацију за реконструкцију требало би да уради Хрватска и буде носилац активности за набавке, а БиХ за надзор радова.
- Уговорне стране су се споразумјеле да ће трошкове реконструкције моста, у складу са овим споразумом, дијелити у омјеру 50 наспрам 50 одсто - пише у документу који би ускоро требало да буде упућен у даљу процедуру, након што фаза консултација заврши 7. октобра.
Начелник Новог Града Мирослав Дрљача у овом кораку види нову наду с циљем коначног рјешења проблема са којим се боре од када је Хрватска дио ЕУ. Са надлежнима у Савјету министара је, подсјетио, недавно усаглашено да се у приједлогу који ће БиХ упутити Хрватској јасно наведе да ће бити и за превоз путника и робе.
- Важно нам је да задржимо тај континуитет. Разговарао сам у уторак и са начелником Двора Николом Арбутином, јер су и они заинтересовани да тај прелаз врати функцију и значај који је некада имао - истакао је Дрљача.
Прекатегоризација прелаза који спаја Нови Град и Двор мјесецима је стална тема на сједницама Мјешовите комисије за праћење спровођења уговора о граници између БиХ и Хрватске. Дрљача сматра да и чланови те комисије чекају нови споразум двију земаља, јер је досадашњи истекао. Охрабрује и то што је пут Двор - Нови Град саставни дио Правилника о одређивању јавних путева за транзитни саобраћај теретних возила без задржавања, а који је недавно донијело надлежно хрватско министарство.
Позадина
Основ за закључивање билатералног споразума лежи у споразуму између Савјета министара БиХ и Владе Хрватске о одржавању и реконструкцији друмских мостова на граници, а који је потписан у септембра 2020. године у Загребу. Стране су, према том акту, преузеле обавезу да за реконструкцију или санацију мостова, што је случај на Уни, закључују посебне споразуме.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.