Милорад Додик, предсједник СНСД-а, за “Глас Српске”: РС вратите отето и остајемо у БиХ

Жељка Домазет
Милорад Додик, предсједник СНСД-а, за “Глас Српске”: РС вратите отето и остајемо у БиХ

Наше право је да одлучујемо о својој судбини. Ми само желимо да користимо то право.

Порука декларације усвојене на сабору СНСД-а је кршили сте наша права и узимали наше надлежности, али сада је вријеме слободе и изражавамо свој став. Ми желимо остати у БиХ, али нам вратите отете надлежности. Не желимо унитарну и централистичку БиХ. Она може да буде само дејтонска.

Рекао је то у интервјуу за “Глас Српске” предсједник СНСД-а Милорад Додик, којем је на страначком сабору повјерен нови мандат на челу странке.

* ГЛАС: Како оцјењујете сабор СНСД-а на којем сте поново изабрани за предсједника странке и на којем су једногласно усвојена важна документа и за странку и за РС?

ДОДИК: Форсирање нејединства у СНСД-у уочи сабора долазило је од многих изван странке и оних који не желе добро СНСД-у. У самој странци се знало да осим унутрашње демократије и дијалога нема значајнијих проблема. Многи су се бавили СНСД-ом пројектујући своје зле намјере и жеље, па чак и они који на то немају апсолутно никакво право. Постоје различити мешетари и аналитичари који се представљају као независни, који преносе трачеве које чују по терасама и кафанама. Они шаљу отровне и неаргументоване поруке. Сабор је показао да је СНСД велики, снажан и јединствен. СНСД је показао да је јединствен у доношењу одлука, као што је избор страначких органа и усвајање извјештаја о раду. На сабору је манифестована потпуна хомогеност у партији. Они који критикују одређене позиције и рад странке су схваћени погрешно и третирани су као људи који ће растурити СНСД. СНСД не може да растури било ко ни из СНСД-а ни са стране. СНСД је на сабору показао да сви удари са стране од квазиудружене опозиције, међународне заједнице, која прикривеним дјеловањем покушава да нас онеспособи, политичког Сарајева и многих квази-аналитичара нису успјели. Сабор је био потпуна манифестација снаге СНСД-а.

* ГЛАС: Највећу буру у јавности изазвала је декларација која је усвојена на сабору, а која предвиђа пут РС ка самосталности, уколико не буду враћене њене уставне надлежности. Коментари су ишли дотле да сте оптужени за позив на рат?

ДОДИК: Какав рат? Ни у декларацији ни у било ком нашем документу не постоји ништа друго осим позива на политички дијалог. Ми ништа насилно не желимо да урадимо. Демократско изражавање воље народа путем референдума је достигнуће западног свијета и развијених демократија. Не мислим да је српски народ у РС мање паметан или да мање заслужује да се изјасни на референдуму него што то можемо да видимо у западним демократијама. Наше право је да одлучујемо о својој судбини. Ми само желимо да користимо то право. Порука декларације је кршили сте наша права, узимали сте наше надлежности, покушавали сте да нас натјерате на нешто што није у складу са уставима и понекад смо из страха на неке ствари пристајали, али сада је вријеме слободе и изражавамо свој став и кажемо да су нам насилно одузели надлежности. Ми желимо остати у БиХ, али нам вратите отете надлежности из области правосуђа, финансија и многих других. Ми не желимо унитарну и централистичку БиХ. БиХ може да буде само дејтонска. Са сабора је јасно поручено да прије него што постане европска БиХ мора да буде дејтонска. Само дејтонска БиХ може да буде европска. То је наш став и ми тражимо да он буде поштован, јер је написан у Уставу и Дејтонском мировном споразуму. Ми поштујемо и Устав и Дејтонски споразум. Све изван тога је неприхватљиво. Умјесто да нас OHR и странци подрже у томе што желимо да одржимо Устав и снагу међународног споразума, они покушавају да износе оштрице на декларацију која афирмише политичка права, никаква ратна и никакво насиље. Они који то злоупотребљавају су изван времена и контекста онога што је написано у декларацији. Што се тиче опозиционих партија у РС, они никада и нису имали јасан став. Њихов став је поданички и њихова политика је политика правдања подаништва. Њихов став о РС се показао и у времену када су владали готово исти они који данас са Младеном Иванићем на челу на нивоу БиХ имају страх да бране интересе РС и пристају на давање тешко стечених права РС, правдајући се да не могу издржати притисак странаца. Наравно да се може одољети притиску странаца ако то желите. Иванић и не би прошао на изборима да није добио гласове Бошњака, који су га довели у Предсједништво БиХ, јер су увјерени да ће он успјети Србима пласирати причу о томе да је коректно да изгубе своја права и пренесу их на ниво БиХ.

* ГЛАС: Какву РС видите у идуће три-четири године, за које сте везали и декларације које су донесене на сабору?

ДОДИК: Све смо рекли нашим декларацијама и даље ћемо вршити стабилизацију РС. Имамо сада отворен проблем дјеловања представника у заједничким иституцијама у име Срба и РС. То ће правити проблем РС. Ми смо поставили темеље да РС мора бити уважавана. Сада видимо да то све више слаби, јер су представници из РС слаби у заједничким институцијама. Они не желе да дјелују у складу са усаглашеним политикама него покушавају да дјелују како им се тражи из Сарајева, не осврћући се шта раде институције РС. То ће бити проблем, али РС није без могућности и способности да дјелује на том плану.

* ГЛАС: Како коментаришете то да већ након мјесец рада сијевају варнице међу коалиционим партнерима у ФБиХ, а да ни на нивоу БиХ не могу да се договоре о расподјели позиција у институцијама чијим су челницима истекли мандати?

ДОДИК: У свему томе је најстабилније полтронство Савеза за промјене. Њихово подаништво политици Сарајева једина је константа и то се неће мијењати док је та структура у Савјету министара, Предсједништву и другим институцијама БиХ. Најстабилнији дио политике Савеза за промјене је полтронство и подаништво лидерству Бакира Изетбеговића. Мора му се одати признање да је успио наћи поданике који му удовољавају, а РС остављају по страни, тврдећи да у Српској ништа не ваља. Када се уђе у погрешан воз, све станице на којима станете на том путу су погрешне. Када се види шта раде Младен Босић и Огњен Тадић, који нису хтјели да дођу на обиљежавање 70 година страдања Срба у Јасеновцу да не би повриједили своје шефове у Сарајеву, онда је јасно о чему је овдје ријеч. Када год то буде тражио Бакир Изетбеговић, они ће дати интерес српског народа и РС. Захваљујући власти у Бањалуци Српска остаје најстабилнији дио БиХ, а то ће показати разилажење коалиције и у Федерацији, која никада и није била стабилна.

* ГЛАС: Како коментаришете позиве на првомајске протесте у РС?

ДОДИК: Протести су демократски и они нису проблем. ПДП не би требало да позива, јер генеришу власт. Можда би требало против њих протестовати. Ријеч је о подвали која би могла бити лоша за народ. Очигледно им није довољно полтронство на нивоу БиХ, па би сада цијелу РС да сурвају у полтронство политичком Сарајеву и међународној заједници. Стога и покушавају да праве сталну нестабилност. Нама је важно да смо увијек на страни народа. Сабор је показао да су РС и СНСД били увијек на истој страни.

Турска

* ГЛАС: Како коментаришете одлазак Младена Иванића на позив предсједника Турске Реџепа Тајипа Ердогана на обиљежавање годишњице побједе турске војске у Галипољској бици и неколико дана ранију забрану турских власти да авион у којем сте били прелети изнад Турске на путу ка Јерменији, гдје је обиљежавана годишњица злочина над јерменским народом?

ДОДИК: Нисам ни очекивао да ће се Иванић солидарисати са мном као што се ни ја не могу солидарисати са њим због тога што је отишао на тај догађај у Турску. На такве догађаје обично је ишао бошњачки члан Предсједништва БиХ. Иванић треба првенствено да представља РС и српски народ и да чује ехо тог народа. Позивам га да изађе пред народ и покуша да докаже да је присуство обиљежавању побједе Турака у вријеме Османлија и Првог свјетског рата интерес српског народа. Ја сам пошао у Јерменију да искажем саучешће за милион и по Јермена које је Турска убила у кратком времену само зато што су православци. Једну од битака у којима су страдали Јермени обиљежавао је Иванић.

Турска је српском народу направила огромне зулуме, али морамо наставити даље, иако историју не можемо да заборавимо.

 

“Електропривреда РС”

* ГЛАС: У медијима се појавила информација да Србија жели да купи “Електропривреду РС”. О чему је ту ријеч?

ДОДИК: “Електропривреда РС” није на продају. Оно што сам разумио из изјаве премијера Србије Александра Вучића јесте да он сматра да треба сарађивати и ми нисмо против тога да се развојна функција у енергетском сектору обједини, обезбиједи финансијска подршка за нове пројекте или да се договори успостављање берзе електричне енергије у региону.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана