ЕП усвојио резолуцију о Шешељу

Танјуг
ЕП усвојио резолуцију о Шешељу

Стразбур - У ЕП у Стразбуру усвојена је резолуција о лидеру радикала Војиславу Шешељу у којој се Хашки трибунал позива да преиспита услове његовог пуштања на слободу.

У резолуцији се позивају и српске власти да се ограде од Шешељевих изјава.

Резолуција је усвојена послије једночасовне расправе. Предсједник парламентарне групе за Србију Едвард Кукан изјавио је на почетку расправе да предложени текст резолуције повећава тензије у региону умјесто да их спушта и да га стога неће подржати.

"Потпуно разумијем зло ратне реторике и говора мржње, поготово на Западном Балкану", рекао је Кукан, али, је он је указао да се резолуцијом Шешељу придаје значај који он не заслужује.

"Због тога, и због тога што се у резолуцији критикује независни суд који је основао Савјет безбједности Уједињених нација, нећу подржати ову резолуцију", поручио је Кукан.

Бугарски посланик Ангел Џамбаки изразио је сличан став, указујући да су се по његовом мишљењу српске власти већ оградиле од Шешеља, те је резолуција непотребна.

Већина посланика, међутим, подржала је текст резолуције, а у томе су предњачили хрватски посланици на чију је иницијативу резолуција стављена на дневни ред.

Хрватска посланица Ружа Томашић је рекла да се о овој теми не би расправљало да су се српске власти одмах оградиле од Шешеља и изразила разочарање у рад Трибунала, за који је рекла да је неефикасан и пристрасан.

Посланик Андреј Пленковић је рекао да му се чини да се српски државни врх прећутно слаже са Шешељем, или да га се боји.

"У чему је проблем предсједниче (Томиславе) Николићу, премијеру (Александре) Вучићу и министре (Ивице) Дачићу? Зашто шутите"", питао је он.

Словеначки посланик Иво Вајгл је рекао да је Шешељ метафора за злочине на простору бивше Југославије и да ће подржати резолуцију, јер се говор мржње у данашњој Европи не смије толерисати.

Посланицима се на крају расправе у име високе представнице ЕУ за спољну политику и безбједност Федерике Могерини обратио европски комесар за хуманитарна питања, Кипранин Христос Стилијанидес, који је рекао да ЕУ поштује одлуке Хашког суда, а Шешељеве изјаве припадају прошлости.

"Што се тиче Србије, поздрављамо посвећеност српске владе европском путу, развоју регионалних односа и сарадњи са Хашким Трибуналом", поручио је он.

У резолуцији пише да Парламент снажно осуђује Шешељево ратно хушкање, подстицање на мржњу, охрабривање територијалних претензија и покушаје да се Србија скрене са европског пута",..

Осим тога, Парламент упозорава да су Шешељеве провокативне изјаве отвориле ратне ране и да би могле да подрију напоре на регионалном помирењу и напредак који је постигнут посљедњих година.

У резолуцији се за забринутошћу констатује да српске власти нису ни политички ни правно реаговале на Шешељево понашање и од њих се захтјева да се не само оштро ограде од Шешељевих изјава, него да истраже да ли је дошло до кршења чланова српског кривичног закона који забрањују говор мржње и дискриминацију.

Истовремено, Парламент је у тексту резолуције похвалио "Жене у црном" и друге невладине организације у Србији које се залажу за суочавање са ратним злочинима из деведесетих.

Европски парламентарци су затражили од Хашког трибунала да преиспита услове под којима је Шешељ привремено пуштен из притвора, указујући да такво одступање од стандарда штети циљевима Трибунала и подрива повјерење у међународну правду.

Позивамо Трибунал да одлучном акцијом поврати повјерење које је ослабљено Шешељевим јавним наступима и уложи додатне напоре да се текући и жалбени процеси убрзају, пише у резолуцији.

У резолуцију, која нема обавезујући карактер, није ушао захтјев европских либерала и зелених да се од Србије затражи да отвори војне архиве бивше СФРЈ како би се омогућило утврђивање одговорности за злочине и утврдила судбина несталих.

Грађански одбор за људска права из Загреба је раније оцјенио да Војислав Шешељ нема подршку власти у Србији, али да би званични Београд требало да осуди његове изјаве.

Спољнополитички аналитичар Бошко Јакшић сматра да Војислав Шешељ не заслужује резолуцију Европског парламента нити декларацију хрватског Сабора.

Предсједник Међународног кривичног суда за бившу Југославију Теодор Мерон оцјенио је да се иступима Војислава Шешеља непотребно придаје превелика пажња.

Комплетан текст резолуције прочитајте на овом линку.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана